Länk till startsidan

Vård- och omsorgsförvaltningen

Vård- och omsorgsförvaltningens uppdrag är att ge stöd, service och omvårdnad till äldre och personer med funktionsnedsättning.

Ansökan om hemvård, äldreboende (särskilt boende) eller insatser enligt LSS

Om du vill ansöka om hemvård, särskilt boende eller insatser enligt lagen om särskilt stöd och service till vissa med funktionsnedsättning (LSS), kontaktar du en av våra biståndshandläggare/LSS-handläggare.

Äldreboende (Särskilt boende)

Stöd till dig med funktionsnedsättning

Vi tillämpar valfrihet

I Lunds kommun tillämpar vi valfrihet inom hemvården, daglig verksamhet, personlig assistans och ledsagar- avlösarservice, vilket innebär att du själv kan välja vem som utför dina insatser.

Kontakta ledningsgruppen

Adress: Bangatan 10A, Lund

Förvaltningsdirektör
Anna Borgius
E-post: anna.borgius@lund.se
Telefon: 046-359 82 02

HR-chef
Johanna Bredmar
E-post: johanna.bredmar@lund.se
Telefon: 046-359 82 42

Ekonomichef
Per Lövgren
E-post: per.lovgren@lund.se
Telefon: 046-359 52 35

Myndighetschef
Lena Carlereus
E-post: lena.carlereus@lund.se
Telefon: 046-359 63 66

Kvalitetschef
Susanne Berg
E-post: susanne.berg@lund.se
Telefon: 046-359 76 12

Medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS)
Susanne Leijon
E-post: susanne.leijon@lund.se
Telefon: 046-359 54 91

Verksamhetschef hemvård, rehabilitering och service för seniorer
Niclas Snygg
E-post: niklas.snygg@lund.se
Telefon: 046-359 82 73

Verksamhetschef för särskilt boende
Veronica Welin
E-post: veronica.welin@lund.se
Telefon: 046-359 83 42

Verksamhetschef boende LSS
Mia Löveråsen
E-post: mia.loverasen@lund.se
Telefon: 046-359 62 00

Verksamhetschef stöd och aktivering för personer med funktionsnedsättning
Anne Bing Tingström
E-post: anne.bingtingstrom@lund.se
Telefon: 046-359 82 20

Receptionens öppettider

Måndag - torsdag kl. 08.00-12.00 och 12.45-16.00

Fredag kl. 08.00-12.00 och 12.45-15.00

Lunchstängt kl. 12.00-12.45

Dag före helgdag kl. 08.00-12.00

Postadress: Box 41, 221 00 Lund
Telefon (medborgarcenter): 046-359 50 00
E-post: vardochomsorg@lund.se

Vård- och omsorgsjouren

Vi på vård- och omsorgsjouren finns tillgängliga dygnet runt och vårt primära uppdrag är att ta emot och vidarebefordra trygghetslarm från brukare till ansvariga hemvårdsenheter.

Telefon: 046-359 57 90

Uppdaterad:

Dela sidan:

Hjälpte informationen på denna sida dig?