Länk till startsidan

Barn- och skolförvaltningen

Barn- och skolförvaltningen ansvarar för förskola, grundskola, förskoleklass, fritidshem och grundsärskola och ska erbjuda en utbildning som bidrar till alla barns utveckling och lärande samt en livslång lust att lära.

Förvaltningen har cirka 3500 anställda. Med cirka 70 kommunala förskolor och 44 kommunala grundskolor och grundsärskolor har barn- och skolförvaltningen verksamhet för cirka 4400 förskolebarn och 13 000 elever.

Kontakt

Postadress: Box 41, 221 00 Lund
Besöksadress: Stora Södergatan 47, Lund
E-post: barnochskola@lund.se

Skoldirektör

Jytte Lindborg
E-post: jytte.lindborg@lund.se
Telefon: 046-359 60 78

Ekonomichef

André Levin
E-post: andre.levin@lund.se
Telefon: 046-359 83 80

HR-chef

Marianne Andersson
E-post: marianne.andersson2@lund.se
Telefon: 046-359 61 49

Kanslichef

Anna Palm
E-post: anna.palm@lund.se
Telefon: 046-359 61 94

Kommunikationschef

Mattias Brage
E-post: mattias.brage@lund.se
Telefon: 046-359 38 16

Chef kvalitet och pedagogiskt stöd

Även verksamhetschef för elevhälsans medicinska och psykologiska del

Stefanie Sennevall von Kramer
E-post: stefanie.sennevallvonkramer@lund.se
Telefon: 046-359 81 22

Verksamhetschef förskola

Jessica Berggren
E-post: jessica.berggren@lund.se
Telefon: 046-359 75 76

Aleksandra Rodenkrans Hagström
E-post: aleksandra.rodenkranshagstrom@lund.se
Telefon: 046-359 61 52

Verksamhetschef grundskola och grundsärskola

Magnus Bokelid
E-post: magnus.bokelid@lund.se
Telefon: 046-359 77 42

Viveca Stenkula Dahl
E-post: viveca.stenkuladahl@lund.se
Telefon: 046-359 74 06

Per Wickström
E-post: per.wickstrom@lund.se
Telefon: 046-359 79 31

Övriga kontaktuppgifter

Förskolor i Lund A-Ö

Grundskolor i Lund A-Ö

Uppdaterad:

Dela sidan:

Hjälpte informationen på denna sida dig?