Länk till startsidan

Kommunala integrationsrådet

Kommunala integrationsrådet är ett forum för dialog mellan Lunds kommun och de ideella föreningar i Lund som har som syfte att främja integration.

I integrationsrådet vill kommunen kunna möta föreningarna i en ömsesidig dialog för att utbyta information och få synpunkter och idéer. Rådet kan föreslå integrationsfrämjande insatser för beslutande instanser som kommunstyrelsen och nämnderna, samt genom att svara på remisser.

Rådet består av representanter från 14 föreningar och 14 politiker; vardera två från kommunstyrelsen, barn- och skolnämnden, utbildningsnämnden, socialnämnden, vård- och omsorgsnämnden, kultur- och fritidsnämnden samt byggnadsnämnden.

Sammanträdestider 2021

Integrationsrådet sammanträder fyra gånger varje år.

  • Tisdagen 2 mars, kl. 18.00
  • Tisdagen den 4 maj kl. 18:00
  • Tisdagen den 7 september kl. 18:00
  • Tisdagen den 2 november kl. 18:00

Kontakt

Ulrika Dagård
E-post: ulrika.dagard@lund.se

Ledamöter i Kommunala integrationsrådet

Ordförande: Hedvig Åkesson (KD)
E-post: hedvig.akesson@lund.se

Axel Hallberg (MP), ledamot kommunstyrelsen
E-post: axel.hallberg@lund.se

Pontus Kjellström (V), ledamot barn- och skolnämnden
E-post: pontus.kjellstrom@lund.se

Louise Rehn Winsborg (M), ledamot barn- och skolnämnden
E-post: louise.rehn-winsborg@lund.se

Anders Ebbesson (C), ledamot utbildningsnämnden
E-post: anders.ebbesson@lund.se

Stig Svensson (S), ledamot utbildningsnämnden
E-post: stig.svensson@lund.se

Tove Persson (FNL), ledamot vård- och omsorgsnämnden
E-post: tove.persson2@lund.se

Cherry Batrapo (FI), ledamot vård- och omsorgsnämnden
E-post: cherry.batrapo@lund.se

Göran Wallén (M), ledamot socialnämnden
E-post: goran.wallen@lund.se

Johan Nilsson (MP), ledamot socialnämnden
E-post: johan.nilsson4@lund.se

Gunnar Brådvik (L), ledamot kultur- och fritidsnämnden
E-post: gunnar.bradvik@lund.se

Elvira Mehic (S), ledamot kultur- och fritidsnämnden
E-post: elvira.mehic@lund.se

Fredrik Folkesson (L), ledamot byggnadsnämnden
E-post: fredrik.folkesson@lund.se

Margita Malmros (S), ledamot byggnadsnämnden
E-post: margita.malmros@lund.se

Eva Wallengren, IM Lunds lokalförening
E-post: eva.wallengren@bredband.net

Johan Nordfält, Tillsammans för Lund
E-post: johan.nordfalt@gmail.com

Gustav Olsson, Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige
E-post: gustav.olsson@kulturen.se

Azzam Khalaf, Lunds SK
E-post: azzam.khalaf@hotmail.com

Angela Noel, Lunds Ungdoms- & Hemgård
E-post: forestandare@hemgarden.se

Malin Hagman, Rädda Barnen Lund
E-post: ordf.lf.lund@medlem.rb.se

Antonio Maranon, Sama-Sama sa Lund
E-post: antonio.maranon@gfk.com

Heba Albakour, Tamam Lund
E-post: heba.albakour@tamam.se

Birgitta Larsson Printz, Lunds frivilliga samhällsarbetare
E-post: birgitta_vera@hotmail.com

Axel Wallin, IK Eos
E-post: axel@eoscares.se

Erwin Apitzsch, Linero IF
E-post: erwin.apitzsch@psy.lu.se

Nils-Ola Nilsson, Studieförbundet Vuxenskolan Lundabygden
E-post: nils-ola.nilsson@sv.se

Margitha Gustafsson, Lunds Bahaí samfund
E-post: margithagustafs@gmail.com

Eva Olsson Sterngren, Röda korsets Lundakrets
E-post: strax@telia.com

Protokoll

Uppdaterad:

Hjälpte informationen på denna sida dig?