Länk till startsidan

Kombinationsutbildningar svenska och yrke

Kombinationsutbildningar är för dig som studerar på sfi eller svenska som andraspråk (sva) och har en stark önskan om att komma in i arbetslivet. När du läser en kombinationsutbildning får du det svenska språket och ett yrke samtidigt.

Om du saknar e-legitimation eller har skyddade personuppgifter

Om du saknar e-legitimation eller om du har skyddade personuppgifter behöver du ansöka på en blankett.

Har du skyddade personuppgifter behöver du lämna din ansökan personligen i receptionen på Stora Södergatan 47 i Lund tillsammans med dina betyg och ett personbevis där din folkbokföringskommun framgår.

Ansökningsblankett till vuxenutbildning (pdf) Pdf, 3 MB.

Ansökningsblankett till vuxenutbildning – skyddade personuppgifter (pdf) Pdf, 2 MB.

Dina betyg i digital form

  • Innan du ansöker behöver du ha tillgång till dina tidigare betyg i digital form, oavsett om de är från Sverige eller från ett annat land.
  • Om du har fått en bedömning av din utbildning från UHR (Universitets- och högskolerådet) måste du också ha tillgång till den bedömningen.
  • Om du inte har betyg eller inte kan få tag på dem kan du göra ett nivåtest. Gör en ansökan för den kurs du är intresserad av och ange att du saknar tidigare betyg eller kunskaper.

Gör din ansökan tidigt

Du bör göra din ansökan så tidigt som möjligt i ansökningsprocessen. Det ger dig tid att komplettera din ansökan med information, betygsunderlag, vägledningssamtal eller andra uppgifter som krävs för att vi ska kunna behandla din ansökan. Du får information av oss om du behöver komplettera din ansökan.

Ansök till kurs

Du ansöker via vår ansökningswebb med din e-legitimation. Du hittar länken till ansökan under respektive utbildning.

Aktuella kombinationsutbildningar

Utbildning är en yrkesutbildning i kombination med studier i svenska för invandrare, sfi.


Utbildningen är en yrkesutbildning i kombination med studier i svenska för invandrare, sfi.


Utbildningen är en yrkesutbildning i kombination med studier i svenska för invandrare, sfi.


Utbildningen är en yrkesutbildning i kombination med studier i grundläggande svenska som andraspråk.


Studiemedel

Kombinationsutbildningarna är delvis studiemedelsberättigade. Du kan ansöka om studiemedel för yrkeskurser och för kurser i svenska som andraspråk. Du kan inte ansöka om studiemedel för sfi-kurser. Kontakta centrala studiemedelsnämnden för mer information.

Läs mer om CSN och studiemedel

Maria och Nadja undervisar elever som går på kombiutbildningen inom vård och omsorg på Komvux Lund. På utbildningen läser eleverna grundläggande svenska samtidigt som de påbörjar vårdutbildningen.


Fatema och Serap går en kombinationsutbildning inom vård och omsorg på Komvux Lund. Båda har ett stort engagemang för att hjälpa människor och ser ljust på framtiden inom vårdyrket.


Uppdaterad:

Dela sidan:

Hjälpte informationen på denna sida dig?