Anpassad utbildning på grundläggande nivå och gymnasial nivå är till för dig som har en intellektuell funktionsnedsättning eller en förvärvad hjärnskada. Vi utgår från dina behov och försöker möta de önskemål du har i ditt sätt att lära. Vi finns på Komvux Lund, Glimmervägen 12.

Du ansöker till anpassad utbildning genom att skicka mejl till Anya Pålsson, studie- och yrkesvägledare. Du kan ansöka när som helst på året.
E-post: anya.palsson@lund.se
I mejlet skriver du att du vill läsa på anpassad utbildning. När vi fått ditt mejl bokar studie- och yrkesvägledaren in ett besök för dig på skolan. Under studiebesöket är studie- och yrkesvägledaren och läraren med och ni fyller i din ansökan tillsammans.
Om det är fullt på en kurs eller om den inte går för tillfället får du en köplats till nästa kursstart.
Den anpassade utbildningen är till för personer med intellektuell funktionsnedsättning eller förvärvad hjärnskada som vill ha personlig utveckling.
Utbildning hjälper dig att utveckla dina förmågor så att du kan klara av att bli en mer självständig individ i ditt arbete eller i din personliga utveckling. Lärarna på Lärvux kan anpassa på en individnivå som gör kurserna roliga och lärorika.

Anya, studie- och yrkesvägledare på Komvux.
Jag kan hjälpa elever att komma vidare i sin personliga utveckling genom studieplanering. Jag tar emot nya elever och de kan träffa mig på studiebesök. Jag kan även hjälpa till att svara på frågor.
Utveckling, gemenskap, nya vänner.
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?