Länk till startsidan

Byskolan

Välkommen till Byskolan som är belägen i natursköna Södra Sandby, strax utanför Lund.

Byskolan Södra Sandby

Fakta om skolan

Årskurs F–6

Antal elever: 350

På Byskolan strävar vi efter kontinuitet och trygghet för eleverna genom att de möter samma vuxna i sitt arbetslag under hela dagen; i förskoleklass, i skolan och på fritidshemmet.

Prisbelönt skolmat

Skolmåltiderna tillagas i skolans eget KRAV-certifierade kök, där de flesta råvaror är ekologiska och närproducerade. Vårt kök har även vunnit White Guide Junior-priser.

Inflytande och demokrati

Det är viktigt för oss att eleverna undervisas i demokratisk anda, bland annat har vi flera råd på skolan med olika inriktningar, som driver frågor som är angelägna. Eleverna är mycket delaktiga i utvecklingen av vår stora skolgård – allt med ett hållbart utvecklingsperspektiv. Skolan har erhållit utmärkelserna ”Grön Flagg” och även ”Skola för hållbar utveckling”.

Samarbeten och utveckling

Byskolan är en Partnerskola vilket innebär att vi kontinuerligt har lärarstudenter under deras praktikperioder och utbyte med Lärarhögskolan i Malmö. Skolan är också en del av Riksförbundets satsning ”Rörelseglädje i skolan” som går ut på att öka våra elevers fysiska aktivitet och skapa rörelseglädje.

Anmäl frånvaro

Anmäl frånvaro i Skola24

Telefonnummer för frånvaroanmälan: 0515-77 76 11

Kontakta Byskolan

Besöksadress: Fritidsgatan 12, 247 34 Södra Sandby

Postadress: Box 41, 221 00 Lund
Telefon: 046-359 77 40

E-post: byskolan@lund.se

Hitta Byskolan på en karta

Skolledning

Rektor Susanne Berndtros
Telefon: 046-359 76 64
Sms: 073-448 55 11
E-post: susanne.berndtros@lund.se

Biträdande rektor Christian Reimer
Telefon: 046-359 45 41
Sms: 073-094 32 15
E-post: christian.reimer@lund.se

Skoladministration

Skolsekreterare Anna Heskebeck
Telefon: 046-359 77 40, 073-040 94 87
E-post: anna.heskebeck@lund.se

Vaktmästare Thomas Claesson
Telefon: 046-359 77 44, 070-676 65 94
E-post: thomas.claesson@lund.se

Elevhälsa

Skolläkare Magdalena Vesterberg
E-post: magdalena.vesterberg@lund.se
Tidsbeställning via skolsköterska

Skolsköterska Ingela Bengtsson
Telefon: 046-359 77 46
E-post: ingela.bengtsson@lund.se

Leg. skolpsykolog Daniel Gustavsson
Telefon: 046-359 79 36
E-post: daniel.gustavsson@lund.se

Skolkurator Alexandra Fergusson
Telefon: 046-359 33 99
E-post: alexandra.fergusson@lund.se

Specialpedagoger

Kicki Gustavsson
E-post: kristina.gustavsson2@lund.se
Ann-Sofie Syrén
E-post: annsofie.syren@lund.se

Magnus Karlsson
E-post: magnus.karlsson@lund.se
Gemensamt telefonnummer för specialpedagogerna: 046-359 35 52

Elevhälsa, extra stöd och försäkringar

IKT och bibliotek

(IKT står för information, kommunikation och teknik)
Skolbibliotekarie: Jessika Jürs
Telefon: 046-359 77 47
E-post: jessika.jurs@lund.se

IKT-pedagog Patrik Mars
Telefon: 046-359 77 45
E-post: patrik.mars@lund.se

Kök

Håkan Olsson
Telefon: 046-359 77 49
E-post: hakan.olsson@lund.se

Kontaktuppgifter till skolans lärare hittar du som är elev och vårdnadshavare på Unikum.

Fritidshem

Här har vi aktiva pedagoger med rastaktiviteter och brett utbud på eftermiddagarna.

Fritids

Avdelning

Telefonnummer

Vitvinge F-klass

0734-15 07 25

Blåvinge årskurs 1

0734-15 07 24

Guldvinge åk 2

0734-15 07 22

Grönvinge åk 3

0734-15 07 75

KUBen åk 4-6, Killebäckskolan

046-359 66 25

Studiedagar Byskolan

Studiedagar (utvecklingsdagar) är lediga dagar för eleverna.

Läsåret 2022–2023

Fredag 30 september 2022 – skola och fritidshem
Måndag 21 november 2022* skola och fritidshem
Måndag 9 januari 2023* – skola och fritidshem
Onsdag 8 mars 2023* – skola och fritidshem
Onsdag 17 maj – skola
Torsdag 15 juni 2023 – fritidshem

*Gemensam utvecklingsdag för alla kommunala grundskolor i Lunds kommun

Lov och ledighet i grundskolan

Uppdaterad:

Dela sidan:

Hjälpte informationen på denna sida dig?