Länk till startsidan

Byskolan

Välkommen till Byskolan som är belägen i natursköna Södra Sandby, strax utanför Lund.

Byskolan Södra Sandby

Fakta om skolan

Årskurs F-6

Antal elever: 350

Vi har erhållit utmärkelserna "Grön flagg" och "Skola för hållbar utveckling". Skolmåltiderna tillagas i skolans eget KRAV-certifierade kök, där de flesta råvaror är ekologiska och närproducerade. Vårt kök har även vunnit White Guide Junior priser.

Inflytande och demokrati

För oss är det viktigt att eleverna undervisas i en demokratisk anda och att eleverna har stort inflytande. Vi har därför ett utvecklat elevdemokratisystem med olika råd. I råden diskuterar elever och lärare tillsammans frågor som rör miljö, undervisning, vänskap och hälsa.

Anmäl frånvaro

Anmäl frånvaro i Skola24

Telefonnummer för frånvaroanmälan: 0515-77 76 11

Kontakta Byskolan

Besöksadress: Fritidsgatan 12, 247 34 Södra Sandby
Telefon: 046-359 77 40

E-post: byskolan@lund.se

Hitta Byskolan på en karta

Skolans webbplats för vårdnadshavare

Skolledning

Rektor Susanne Berndtros
Telefon: 046-359 76 64
E-post: susanne.berndtros@lund.se

Biträdande rektor Christian Reimer
Telefon: 046-359 45 41
E-post: christian.reimer@lund.se

Elevhälsa

Skolläkare Magdalena Vesterberg
Telefon: 046-359 50 00

E-post: magdalena.vesterberg@lund.se

Tidsbeställning via skolsköterska

Skolsköterska Ingela Bengtsson
Telefon: 046-359 77 46
E-post: ingela.bengtsson@lund.se

Leg. skolpsykolog Daniel Gustavsson
Telefon: 046-359 79 36
E-post: daniel.gustavsson@lund.se

Skolkurator Alexandra Fergusson
Telefon: 046-359 33 99
E-post: alexandra.fergusson@lund.se

Specialpedagoger
Kicki Gustavsson
E-post: kristina.gustavsson2@lund.se
Maria Gullberg
E-post: maria.gullberg@lund.se
Tatjana Simic
E-post: tatjana.simic@lund.se
Gemensamt telefonnummer: 046-359 35 52

Elevhälsa, extra stöd och försäkringar

Fritidshem

Här har vi aktiva pedagoger med rastaktiviteter och brett utbud på eftermiddagarna.

Fritids

Avdelning

Telefonnummer

Blåvinge F-klass

046-359 77 55 0734-15 07 24

Gulvinge åk 1

046-359 50 00 0734-15 07 22

Grönvinge åk 2

046-359 50 00 0734-15 07 75

Vitvinge åk 3

046-359 54 00 0734-15 07 25

KUBen åk 4-6, Killebäckskolan

046-359 66 25

Utvecklingsdagar Byskolan

Utvecklingsdagarna är lediga dagar för eleverna.

1 oktober 2021 - fritids stängt

17 november 2021* - fritids stängt

10 januari 2022* - fritids stängt

7 mars 2022* - fritids stängt

25 maj 2022

13 juni 2022 - fritids stängt

*Gemensam utvecklingsdag för alla kommunala grundskolor i Lunds kommun

Lov och ledighet i grundskolan

Uppdaterad:

Hjälpte informationen på denna sida dig?