Länk till startsidan

Byskolan

Välkommen till Byskolan som är belägen i natursköna Södra Sandby, strax utanför Lund.

Byskolan Södra Sandby

Fakta om skolan

Årskurs F-6

Antal elever: 350

På Byskolan strävar vi efter kontinuitet och trygghet för eleverna genom att de möter samma vuxna i sitt arbetslag under hela dagen; i förskoleklass, i skolan och på fritidshemmet.

Prisbelönt skolmat

Skolmåltiderna tillagas i skolans eget KRAV-certifierade kök, där de flesta råvaror är ekologiska och närproducerade. Vårt kök har även vunnit White Guide Junior-priser.

Inflytande och demokrati

Det är viktigt för oss att eleverna undervisas i demokratisk anda, bland annat har vi flera råd på skolan med olika inriktningar, som driver frågor som är angelägna. Eleverna är mycket delaktiga i utvecklingen av vår stora skolgård - allt med ett hållbart utvecklingsperspektiv. Skolan har erhållit utmärkelserna ”Grön Flagg” och även ”Skola för hållbar utveckling”.

Samarbeten och utveckling

Byskolan är en Partnerskola vilket innebär att vi kontinuerligt har lärarstudenter under deras praktikperioder och utbyte med Lärarhögskolan i Malmö. Skolan är också en del av Riksförbundets satsning ”Rörelseglädje i skolan” som går ut på att öka våra elevers fysiska aktivitet och skapa rörelseglädje.

Anmäl frånvaro

Anmäl frånvaro i Skola24

Telefonnummer för frånvaroanmälan: 0515-77 76 11

Kontakta Byskolan

Adress: Fritidsgatan 12, 247 34 Södra Sandby
Telefon: 046-359 77 40

E-post: byskolan@lund.se

Hitta Byskolan på en karta

Skolledning

Rektor Susanne Berndtros
Telefon: 046-359 76 64
E-post: susanne.berndtros@lund.se

Biträdande rektor Christian Reimer
Telefon: 046-359 45 41
E-post: christian.reimer@lund.se

Skoladministration

Skolsekreterare Anna Heskebeck
Telefon: 046-359 77 40, 073-040 94 87
E-post: anna.heskebeck@lund.se

Vaktmästare Thomas Claesson
Telefon: 046-359 77 44, 070-676 65 94
E-post: thomas.claesson@lund.se

Elevhälsa

Skolläkare Magdalena Vesterberg
E-post: magdalena.vesterberg@lund.se
Tidsbeställning via skolsköterska

Skolsköterska Ingela Bengtsson
Telefon: 046-359 77 46
E-post: ingela.bengtsson@lund.se

Leg. skolpsykolog Daniel Gustavsson
Telefon: 046-359 79 36
E-post: daniel.gustavsson@lund.se

Skolkurator Alexandra Fergusson
Telefon: 046-359 33 99
E-post: alexandra.fergusson@lund.se

Specialpedagoger
Kicki Gustavsson
E-post: kristina.gustavsson2@lund.se
Maria Gullberg
E-post: maria.gullberg@lund.se
Tatjana Simic
E-post: tatjana.simic@lund.se
Gemensamt telefonnummer: 046-359 35 52

Elevhälsa, extra stöd och försäkringar

IKT och bibliotek

(IKT står för information, kommunikation och teknik)
Skolbiblitekarier: Jessika Jürs
Telefon: 046-359 77 47
E-post: jessika.jurs@lund.se

IKT-pedagog Patrik Mars
Telefon: 046-359 77 45
E-post: patrik.mars@lund.se

Kök

Håkan Olsson
Telefon: 046-359 77 49
E-post: hakan.olsson@lund.se

Fritidshem

Här har vi aktiva pedagoger med rastaktiviteter och brett utbud på eftermiddagarna.

Fritids

Avdelning

Telefonnummer

Blåvinge F-klass

046-359 77 55 0734-15 07 24

Gulvinge åk 1

0734-15 07 22

Grönvinge åk 2

0734-15 07 75

Vitvinge åk 3

046-359 54 00 0734-15 07 25

KUBen åk 4-6, Killebäckskolan

046-359 66 25

Utvecklingsdagar Byskolan

Utvecklingsdagarna är lediga dagar för eleverna.

10 januari 2022* - fritids stängt

7 mars 2022* - fritids stängt

25 maj 2022

13 juni 2022 - fritids stängt

*Gemensam utvecklingsdag för alla kommunala grundskolor i Lunds kommun

Lov och ledighet i grundskolan

Uppdaterad:

Hjälpte informationen på denna sida dig?