Länk till startsidan

Österskolan

Välkommen till Österskolan, belägen i natursköna Södra Sandby, strax öster om Lund!

Skolbyggnad i tegel med tak som går ut en bit över skolgården.

Fakta om skolan

Årskurs F–3

Antal elever: 100

På Österskolan strävar vi efter kontinuitet och trygghet för eleverna genom att de möter samma vuxna i sitt arbetslag under hela dagen; i förskoleklass, i skolan och på fritidshemmet. På skolbiblioteket stimuleras elevernas läsning och en utbildad skolbibliotekarie finns på plats en halv dag i veckan.

Byskolan är en Partnerskola vilket innebär att vi kontinuerligt har lärarstudenter under deras praktikperioder och utbyte med Lärarhögskolan i Malmö.

Demokrati och inflytande

Det är viktigt för oss att eleverna undervisas i demokratisk anda. Våra elever är delaktiga i utvecklingen av vår skolgård – allt med ett hållbart utvecklingsperspektiv.

Anmäl frånvaro

Anmäl frånvaro i Skola24

Telefonnummer för frånvaroanmälan: 0515-77 76 11

Kontakta Österskolan

Adress: Mossavägen 32, 247 32 Södra Sandby
Telefon: 046-359 77 48

Karta: Se Österskolan på en karta

Skolledning

Rektor: Susanne Berndtros
Telefon: 046-359 76 64
E-post: susanne.berndtros@lund.se

Biträdande rektor: Christian Reimer
Telefon: 046-359 45 41
E-post: christian.reimer@lund.se

Skoladministration

Skolsekreterare: Anna Heskebeck
Telefon: 046-359 77 40, 073-040 94 87
E-post: anna.heskebeck@lund.se
Vaktmästare: Ragnar Andersson
Telefon: 046-359 93 48
E-post: ragnar.andersson@lund.se

Elevhälsa

Skolsköterska: Ingela Bengtsson
Telefon: 046-359 77 46
E-post: ingela.bengtsson@lund.se
Tider: Onsdag 8–16, fredag 12–15

Skolläkare: Magdalena Vesterberg
E-post: magdalena.vesterberg@lund.se
Tidsbeställning via skolsköterska

Leg. skolpsykolog: Torbjörn Jönsson
Telefon: 046-359 77 23
E-post: torbjorn.jonsson@lund.se

Skolkurator: Alexandra Fergusson
Telefon: 046-359 33 99
E-post: alexandra.fergusson@lund.se

Speciallärare: Gunilla Lavröd
Telefon: 046-359 56 33
E-post: gunilla.lavrod@lund.se

Elevhälsa, extra stöd och försäkringar

IKT och bibliotek

(IKT står för information, kommunikation och teknik)
Skolbibliotekarier: Jessika Jürs
Telefon: 046-359 77 47
E-post: jessika.jurs@lund.se

IKT-pedagog Patrik Mars
Telefon: 046-359 77 45
E-post: patrik.mars@lund.se

Kök

Emmelie Andersson
Telefon: 046-359 84 19
E-post: emmelie.andersson2@lund.se

Kontaktuppgifter till skolans lärare hittar du som är elev och vårdnadshavare på Unikum.

Fritidshem

Skriv tabellbeskrivning här

Avdelning

Telefonnummer

Rönnen (F-klass och årskurs 1)

046-359 77 48

Kastanjen (årskurs 2 och 3)

046-359 56 52

Studiedagar Österskolan

Studiedagar (utvecklingsdagar) är lediga dagar för eleverna.

Läsåret 2022–2023

Fredag 30 september 2022 – skola och fritidshem
Måndag 21 november 2022* – skola och fritidshem
Måndag 9 januari 2023* – skola och fritidshem
Onsdag 8 mars 2023* – skola och fritidshem
Onsdag 17 maj – skola
Torsdag 15 juni 2023 – fritidshem

Har ni behov av omsorg de dagar fritidshemmet har stängt, så kontakta rektor.

*Gemensam utvecklingsdag för alla kommunala grundskolor i Lunds kommun

Läsårstider och lov

Uppdaterad:

Dela sidan:

Hjälpte informationen på denna sida dig?