Vill du dra nytta av de möjligheter som goda fysikkunskaper ger? Då ska du ansöka till Polhemskolans NA Fysikspetsutbildning!
Utbildningen finns bara på Polhem och är den enda naturvetenskapliga spetsutbildningen i södra Sverige. Eleverna på programmet kommer från hela Sverige, vilket ger klassen en spännande blandning av erfarenheter.
Utbildningen genomförs i nära samarbete med ett antal olika institutioner vid universitetet i Lund och ger dig god inblick i fysikens alla spännande områden. Bland annat får du lära dig hur atomen är uppbyggd, hur atomkärnan ser ut och hur kvarkar verkar. Du studerar också de fysikaliska processerna i universum – från hur universum uppkom till hur solsystemet fungerar.
Breda och djupa fysikkunskaper är en bra bas för att läsa vidare inom andra naturvetenskapliga ämnen som kemi och biologi – men gör dig också intressant på arbetsmarknaden. Du kan få forskningsuppdrag på universitet och högskola,
men lika gärna jobba på finansmarknaden som finansfysiker. Dina kunskaper är också attraktiva inom sjukvård, informationsteknik, bioteknik, medicinsk diagnostik, miljö- och energiteknik, materialteknik och elektronik. Vi erbjuder även möjligheten att läsa och tentera högskolekurser i fysik och matematik redan på gymnasiet. Utbildningen omfattar en mängd olika studiebesök.
Vi har också sedan många år ett elevutbyte med en skola i Hangzhou, Kina. Genom att se på fysiken i samhället och världen får eleverna en bred bild av fysiken, samtidigt som gemenskapen i klassen stärks.
Nitsa Kiriakidou Kazemifar, biträdande rektor
nitsa.kiriakidou@lund.se
046-359 73 79
Mats Persson, Programansvarig
046-359 73 63
mats.persson5@lund.se
Lars Johansson, Studie- och yrkesvägledare
046-359 78 77
lars.johansson3@lund.se
Det varierar från år till år så det går inte att svara på. Däremot kan du titta på antagningspoäng (meritvärde) från föregående år. Men det är viktigt att du vet att de siffrorna är för de elever som redan går här. Det som gäller för dig vet vi inte förrän till sommaren, då antagningen är klar.
Länk till Antagningsstatistik
Söker du till NA Fysik spets hos oss kallas du till antagningsprov. Kallelse skickas ut efter den 15 februari och provet brukar ges i slutet av mars.
När vi har testen har vi
- ett fysiktest för fysikspets
- ett mattetest för båda programmen
- lunch
- föreläsning
- ett mattetest för mattespets
Maxpoängen på alla proven år 40 p. detta ger max 80 p att lägga till dina meritpoäng. Normalt är ca 40 p.
De elever som har sökt till spetsprogrammen som ett tidigt alternativ blir kallade.
Exempelprov till NA Fysik spets Pdf, 142 kB.
Exempelprov i matematik till NA Fysik och Matematik spets Pdf, 339 kB.
Exempelprov till NA Matematik spets Pdf, 219 kB.
Om provet inte går så bra kan man komma in enbart på sina meritpoäng om dessa är tillräckligt bra.
Vi plockar bort Ke 2 och Bi 2 och stoppar in fysik/mattekurser. För full behörighet erbjuder vi att ta tillbaka Ke 2 och Bi 2. Det är dessutom vanligt att våra elever väljer extra utöver detta, d.v.s. de läser mer än 2500 poäng.
Några kurser på spetsutbildningen är i princip samma som på universitetet. Man följer kursen på skolan i vanlig ordning (inklusive ”vanliga” prov) och erbjuds vid kursens slut att (frivilligt) tentera på universitetet. Resultatet på tentamen tar vi hänsyn till vid betygsättning av gymnasiekursen, ifall det gick bra.
Ett godkänt tentamensresultat ger högskolepoäng om man påbörjar en universitetsutbildning där kursen ingår. I så fall får man betyg enligt universitetets betygsskala. Tentamensresultatet påverkar inte ens möjligheter att komma in på någon universitetsutbildning.
Det finns två spetsprogram, matematik och fysik. På skolan går man i samma klass, en klass på cirka 30 elever i varje årskurs. Man läser de flesta kurser tillsammans, med några undantag.
På spets läser du i ett lite högre tempo. Du läser några specialiseringskurser inom matematik/fysik. Du har även möjlighet att söka fler fördjupningskurser.
Skolan har bra kontakter med Lunds universitet. Spetsprogrammen brukar göra studiebesök på t.ex. fysikinstitutionen. Vi gör även en del laborationer inom atom- och kärnfysik.
Vi kommer att lägga ut information om skolbesök i samband med vårt Öppet Hus 3-4 december.
Nej, tyvärr gör vi inte det. Man måste lösa det på egen hand. Vi har inget internat men några elever har bott som inneboende eller hyrt ett rum.
Uppdaterad:
På naturvetenskapsprogrammet på Polhem får du allt – och lite till!
Här hittar du all information om våra utbildningar!