Kontakta oss på Polhemskolan

Här hittar du kontaktuppgifter till oss på Polhemskolan.

Kontakt och öppettider

E-post: polhemskolan@lund.se

Telefon: 046-359 73 10

Öppettider schemalagda skoldagar 08:00 - 15:00.
Lunchstängt 12.00-13.00.
Begränsade öppettider/telefontider under lovdagar.

Sjukanmälan

Sjukanmälan är obligatorisk. Anmälan ska göras före kl. 12.00 på telefon 0515-77 76 11 eller via Skola24.

Blir du sjuk under skoldagen och måste lämna skolan ska detta anmälas till skolans reception i biblioteket mellan 8.00-12.30 och därefter på Skola24.

Anmälan ska göras varje dag tills du är tillbaka.

Logga in till Skola24

Besöksadress

Polhemskolan
Trollebergsvägen 41
222 29 Lund

Hitta till Polhemskolan via karta

Postadress

Polhemskolan
Box 41
221 00 Lund

Karta över byggnaderna på Polhem. hus 7 och 2 ligger längs Ringvägen. Hus 1, 8 och 3 ligger längs Rådmansgatan och hus 5 längst ner. Parkeringen finns vid Trollebergsvägen.
Hus 7 och 2 ligger längs Ringvägen. Hus 1, 8 och 3 ligger längs Rådmansgatan och hus 5 längst ner. Parkeringen finns vid Trollebergsvägen.

För information om uthyrning av skolans lokaler mejla polhemskolan@lund.se


Hitta bland byggnaderna på Polhemskolan

Hus nummer

Här finns

Hus 1

Reception
Rektor
Personal- och elevadministration
Språkintroduktion (SPRI)
Tekniska och naturvetenskapliga karaktärsämnen

Hus 2

Biträdande rektor TE
Karaktärsämnen inom TE
Specialpedagog TE
Studie- och yrkesvägledare TE
Student Helpdesk och IT-tekniker
Vaktmästeri

Hus 3

Aula
Humanistiska och samhällsvetenskapliga karaktärsämnen
SA4 - Fyraårigt samhällsvetenskapsprogram
Studie- och yrkesvägledare SA4, FY/MA
Specialpedagog SA4

Hus 5

Biträdande rektorer SA
Specialpedagoger SA, HV
Elevkåren
Idrottstorg & Idrottsinstitutionen
Lilla Hörsalen
Stora Hörsalen
Språktorget & Moderna språk institution

Hus 7

Biträdande rektor SPRI, HV
Studie- och yrkesvägledare SPRI
Cafeteria
Karaktärsämnen HV
Hantverksprogrammets frisörsalong (kundmottagning)
Skolrestaurang
Skolsköterskor, kuratorer och skolpsykolog

Hus 8

Bibliotek
Biträdande rektorer HV, SA4, NA, FY/MA, Hippologi, EK
Mediateket
Personalrum
Studie- och yrkesvägledare NA, SA, EK
Specialpedagoger NA, EK
Ekonomi- och elevadministration


Rektor

Torbjörn Hanö

Telefon: 046-359 73 11

E-post: torbjorn.hano@lund.se

Biträdande rektorer

Jessika Franzén, NA-programmet och Hippologigymnasiet

Telefon: 046-359 35 97

E-post: jessika.franzen@lund.se

Nitsa Kiriakidou Kazemifar, NA-, FY- och MA-programmet

Telefon: 046-359 73 79

E-post: nitsa.kiriakidou@lund.se

Linus Persson, SA-programmet och Idrottsgymnasiet

Telefon: 046-359 43 82

E-post: linus.persson@lund.se

Mats Månsson, SA-programmet

Telefon: 046-359 35 81

E-post: mats.mansson@lund.se

Elisabeth Thörnqvist, EK-programmet

Telefon: 046-359 42 75

E-post: elisabeth.thornqvist@lund.se

Åsa Narin, 4-årigt individuellt alternativ mot SA-programmet SA4

Telefon: 046-359 44 81

E-post: asa.narin@lund.se

Gunilla Linton, TE-programmet

Telefon: 046-359 42 74

E-post: gunilla.linton@lund.se

Andreas Palmblad, Språkintroduktion och HV-programmet

Telefon: 046-359 73 24

E-post: andreas.palmblad@lund.se

Administrativ chef

Emma Hultman

Telefon: 046-359 74 83

E-post: emma.hultman@lund.se

Administrativ chef

Emma Hultman
046 - 359 74 83
emma.hultman@lund.se

Elevadministration

Gymnasiesekreterare
Eva Svensson
046-359 73 26
eva.svensson@lund.se

Ekonomiadministration

Skoladministratör
Maria Moberg
046-359 73 46
maria.moberg3@lund.se
Ansvarar för budget, inköp och inventarier samt löpande ekonomi.

Reception

Skoladministratör

Anna Svensson

046-359 73 10

anna.svensson@lund.se

Skoladministratör

Saga Hedensted

046-359 73 25

saga.hedensted@lund.se

Övrigt

Kommunikatör

Lizette Bagner
046- 359 73 16
lizette.bagner@lund.se

Skoladministratör

Victor Holmgren, personaladministration och vikarieanskaffning

victor.holmgren@lund.se
046-359 59 77

Skoladministratör

Nicholas Slade
046-359 73 25
nicholas.slade@lund.se

Skoladministratör

Maria Lavman Vetö, läromedelssupport och Skola24
046-359 41 24
maria.lavmanveto@lund.se

Schemaläggare

Andreas Palmblad
046-359 73 24
andreas.palmblad@lund.se

Skolläkare

(Tid beställs genom skolsköterskorna)
Jenny Önnerfält

Skolsköterskor

Pia Tallving, Skolsköterska EK och HV

Telefon: 046-359 73 20

E-post: pia.tallving@lund.se

Annika Jonsson Skolsköterska NA, NA Hippologi

Telefon: 046-359 73 28

E-post: annika.jonsson7@lund.se

Birgitta Langås, Skolsköterska TE

Telefon: 046-359 73 35

E-post: birgitta.langas@lund.se

Ingrid Månsson Sandborgh, Skolsköterska SPRI, SA4 samt FY/MA-spets

Telefon: 046-359 45 99

E-post: ingrid.sandborgh@lund.se

Cecilia Ljung, Skolsköterska SA

Telefon: 046-359 45 97

E-post: cecilia.ljung@lund.se

Kuratorer

Anette Åkesson, Kurator SA

Telefon: 046-359 75 98

E-post: anette.akesson@lund.se

Hanna Komaiszko, kurator EK
Telefon: 046-359 45 98 / 0723-91 57 77
E-post: hanna.komaiszko@lund.se
Jasmin Ashouri Taluki, Kurator SPRI, HV

Telefon: 046- 359 73 56

E-post: jasmin.ashouritaluki@lund.se

Jennie Hansen, Kurator NA-A, B, C, D, E, ID, IH/HN

Telefon: 046-359 73 27

E-post: jennie.hansen@lund.se

Annica Ahlberg, Kurator NA-MA/FY samt SA4

Telefon: 046-359 3960

E-post: annica.ahlberg@lund.se

Johan Nyman, Kurator TE 

Telefon: 0729-87 83 65

E-post: johan.nyman2@lund.se

Albertsson-Cnattingius, Louise
Specialpedagog NA, undantag se under Andersson, Vera
Telefon: 0729-878373
E-post:louise.albertssoncnattingius@lund.se


Andersson, Vera

Specialpedagog NA klasserna C, E samt fysik- och matematikspetsklasserna

Telefon: 046-359 56 47

E-post: vera.andersson@lund.se


Arvidsson, Åsa
Specialpedagog med inriktning matematik
E-post:asa.arvidsson@lund.se


Borg, Johanna
Specialpedagog EK
Telefon: 046-359 44 76
E-post:johanna.borg@lund.se


Borgfors, Anna
Specialpedagog SA4
Telefon: 046-359 45 28
E-post:anna.borgfors@lund.se


Karlsson, Maria
Specialpedagog TE
Telefon: 046-359 60 66 el 072-391 55 79
E-post: maria.karlsson3@lund.se


Millo Tranmark, Gabriella
Specialpedagog SA
Telefon: 0723-915654
E-post:gabriella.millotranmark@lund.se


Moritz, Charlotta
Specialpedagog SA & HV
Telefon: 0729-915211
E-post: charlotta.moritz@lund.se


Wisti, Karin
Specialpedagog SA4
Telefon: 046-359 36 07
E-post:karin.wisti@lund.se

Kristina Wallentin, EK-programmet samt klasserna SA20D, E, G, H

Telefon: 046-359 73 57

E-post: kristina.wallentin@lund.se

Sigrid Porath Nordström, SA-programmet utom SA20D, E, G, H

Telefon: 046-359 73 19

E-post: sigrid.porathnordstrom@lund.se

Amanda Nylander, NA Fysik och Matematik spets

E-post: amanda.nylander@lund.se

Connie Carlson, NA-programmet samt NA Hippologi

Telefon: 046-359 73 48

E-post: connie.carlson@lund.se

Lars Johansson, 4-årigt SA-program

Telefon: 046-359 78 77

E-post: lars.johansson3@lund.se

Tanja Olsson, TE- och HV-programmet Frisör

Telefon: 046-359 73 52

E-post: tanja.olsson@lund.se

Victor Holmgren, Språkintroduktion

Telefon: 046-359 59 77

E-post: victor.holmgren@lund.se

 

Namn, befattning och telefonnummer till Polhemskolans krisgrupp.

Torbjörn Hanö - rektor 046-359 73 11, 0734-150514, 0704-209942
Gunilla Linton - biträdande rektor 046-359 42 74, 0734-150921
Åsa Narin - biträdande rektor 0734-150997
Andreas Palmblad - biträdande rektor 046-359 73 24
Linus Persson - biträdande rektor 046-359 43 82
Mats Månsson - biträdande rektor 046-359 35 81
Elisabeth Thörnqvist - biträdande rektor 046-359 42 75
Jessika Franzén - biträdande rektor 046-359 35 97
Nitsa Kiriakidou Kazemifar – biträdande rektor 072 - 981 63 94
Emma Hultman - administrativ chef 046-359 74 83

Uppdaterad:

Dela sidan: