Spetsutbildning i Historia

Spetsutbildning i Historia

Gillar du historia? Är du intresserad av samhällsfrågor både i nutid och dåtid? Finns det historiska händelser och personer som fascinerar dig? Är du nyfiken på hur allt hänger samman? Då är Katedralskolans spetsutbildning någonting för dig!

Exklusiv variant av samhällsprogrammet

Utbildningen är Sveriges enda spetsutbildning i historia och är i grunden densamma som samhällsvetenskapsprogrammet. Du får samma goda behörighet för vidare studier. Du kommer att gå i samma klass som andra samhällselever och blir en del av gemenskapen på ett stort program. På spetsutbildningen läser du dock mer historia och får ta del av exklusiva historiekurser som bara ges här. Våra kunniga och engagerade lärare kommer att ge dig en bra utbildning, och närheten till universitetet märks på många vis – inte minst genom Katedralskolans forskarutbildade lärare och att du under andra och tredje året får läsa riktiga universitetskurser.

Samtidigt som du läser mycket historia, så har du som söker spetsutbildningen även möjlighet att läsa vårt fördjupningsspår i engelska och/eller att göra din spetsutbildning ännu vassare genom att läsa matematik i snabbare takt eller avancerade språkkurser. Spetsutbildningen rustar dig riktigt väl för universitetet.

Unika kurser och stort valbart utbud

Du läser tre unika kurser i historia som är särskilt skapade för spetsutbildningen. Självklart ingår även grund- och fördjupningskurser inom historia och samhällskunskap samt andra studieförberedande kurser. Om du vill läsa ännu mer om vårt förflutna så finns det spännande kurser i vårt valbara utbud.

På spetsutbildningen kommer du också att läsa om, fundera över, resonera kring, diskutera och analysera vår historia ur en mängd vinklar. Det slutar dock inte där – du kommer även att lära dig hur man skriver, uttrycker och förmedlar historia på bästa sätt.

Antagningsprov

Sökande som har sökt spetsutbildningen i första och andrahand kallas till antagningsprov. Antagningsproven inför skolstart 2025 är planerade till den 7 mars och den 23 maj, kl 8.30–16.

Kallelse med detaljer skickas ut några dagar efter sista ansökningsdag i respektive sökomgång.

Studentfirande på Kattes innegård

En bred samhällsvetenskaplig utbildning med specialiserings- och spetskurser

År 1 läser du Historia nivå 1b och spetskursen Kulturhistorisk fördjupning. I den tas Antiken och Medeltiden upp och därefter görs nedslag i kronologin genom att några av historiens mest betydelsefulla kulturuttryck behandlas. År 2 och 3 läser du Historia nivå 2a, Historia nivå 3 och spetskurserna Sveriges och Nordens historia nivå 1 och 2. I de kurserna är syftet att du ska förstå händelser och samhälleliga fenomen i den äldre och mer moderna delen av Sveriges och Nordens historia. Historia 3 är en historievetenskaplig kurs där vi utnyttjar närheten till Universitetsbiblioteket och Landsarkivet. Du kommer även att läsa vetenskapliga texter och få respons på texter från universitetslektorer. Som spetselev kommer du att få göra studiebesök, fältstudier, delta i övningar i arkiv och på universitetsbiblioteket och mycket annat som bara finns på spetsutbildningen.

Här kommer data att presenteras i tabell

{labels : ["Historia – 400 p", "Samhällskunskap – 300 p", "Svenska – 300 p", "Engelska – 200 p", "Matematik – 200 p", "Moderna språk – 200 p", "Valbara kurser – 200 p", "GA – 100 p", "Idrott – 100 p", "Naturkunskap – 100 p", "Religion – 100 p", "Filosofi – 50 p", "Psykologi – 50 p"],datasets : [{data: [400,300,300,200,200,200,200,100,100,100,100,50,50],backgroundColor: ["#0b3a38","#5b124d","#cce1e0","#f7c1bd","#fff1be","#7fc936","#1daf8e","#bea064","#961e82","rgba(235,104,62,0.8)","#961e82","#424242","#879199"],label: "Kurser inom samhällsvetenskapsprogrammet inriktning beteendevetenskap"}]}

Oavsett vad du drömmer om – historien kan ta dig dit

Statsvetare, diplomat, journalist, forskare eller kanske redaktör? Oavsett vad du drömmer om så kan dina kunskaper i historia ta dig dit. Vi träffade Denise Nilsson som jobbar med internationella relationer i Köpenhamn. Hennes resa har gått från Lund, via Bryssel till Köpenhamn och intresset för historia har följt henne varje steg på vägen. Hör Denise tankar om hur allt ofta hänger ihop i hennes nuvarande roll som rådgivare i det gränsöverskridande samarbetet Greater Copenhagen.

Humanistisk och samhällsvetenskaplig spets A, nivå 1 - 100p (Sveriges och Nordens historia)

Syftet med ämnet är att förstå händelser och samhälleliga fenomen i den äldre och mer moderna delen av Sveriges och Nordens historia.

Målet är att få god kunskap om Sveriges och Nordens historia utifrån en europeisk såväl som en specifikt nordisk kontext. Kursen tar sin början i Sveriges medeltida historia, då kungamakten konsoliderades, vidare till 1500-talets centralstat och till det moderna partiväsendets införande under 1800-talet. I studiet av 1900-talet ligger fokus på demokratisering, industrialisering och välfärdsstatens framväxt. Även de migrationsströmmar, som präglade såväl 1800-talet som mer närliggande tid, studeras.

Humanistisk och samhällsvetenskaplig spets A, nivå 2 - 100p (Sveriges och Nordens historia - fördjupning inom populärvetenskaplig förmedling.)

Fördjupningen inom ämnet syftar till att, med utgångspunkt i de förvärvade ämneskunskaperna inom Sveriges och Nordens historia, utveckla förmågor för att populärvetenskapligt förmedla historia.

Målet är att fördjupa kunskaperna inom ämnet främst genom att lära sig hur man förmedlar det man har lärt sig. Fördjupningen är därför en blandning av teori och praktik, där stor vikt läggs vid att självständigt utveckla färdigheter i exempelvis att skriva artiklar, texter, producera film och genomföra publika guidningar och framträdanden.

Humanistisk och samhällsvetenskaplig spets B, nivå 1 - 100p (Kulturhistorisk fördjupning)

Ämnets syfte är att genom kulturstudier öka förståelsen för samhälleligt och mänskligt liv. Inom ämnet behandlas den äldre kulturhistorien- antiken och medeltiden - mer utförligt och därefter görs nedslag i kronologin genom att några av historiens mest betydelsefulla kulturuttryck behandlas.

Målet med ämnet är att eleverna ska förvärva kunskaper om kulturhistorien inom exempelvis konst, teater, musik, film m.m. Vidare är målet att skapa grund för ett reflekterande synsätt vad gäller relationen kultur – mänskligt liv – samhälle – individ.

Syftet med kursen är att studera krig och konflikter under historien. Genom detta studium skapas förutsättningar för att förstå de mänskliga, samhälleliga och politiska mekanismer som orsakar krig och konflikter. Målet med kursen är fördjupad kunskap om krig och konflikter. Innehållet i kursen sträcker sig från forntiden till idag, där nedslag görs i flera epoker som exempelvis antiken, medeltid och 1900-talet. Under kursen studeras hur strategi och taktik har förändrats beroende på materiella förutsättningar såväl som idémässiga. Vidare analyseras krigen och dess följder utifrån sociala, samhälleliga, mänskliga och etiska perspektiv. Kursen behandlar även hur krig och konflikter påverkade olika grupper, till exempel ur klass- och genusperspektiv.

Riksrekryterande utbildning med antagningstest

Spetsutbildningen är riksrekryterande. Oavsett var du bor i landet så kan du söka till spetsutbildningen. När du har ansökt kommer vi att kalla dig till antagningstest. Om du inte bor i Skåne eller Blekinge så ska du vända dig till din SYV på skolan du går, så får du hjälp med att söka utbildningen.

När du har ansökt till spetsutbildningen kommer vi att kalla dig till en provdag på Katedralskolan. Antagningstestet består av tre delprov. Provet gör det möjligt att bedöma om den sökande har den kunskapsnivå som krävs. Vi använder provet för att göra urval till platserna till spetsutbildningen. Tid för provet är 150 min. Vid dokumenterad läs- och skrivsvårighet medges förlängd provtid med 10 minuter per delprov 1 och 2 samt med 15 minuter för delprov 3 samt tillgång till hjälpmedel som talsyntes. Du kan få maximalt 45 poäng. Dessa poäng läggs till dina betygspoäng från grundskolan. Poäng under 30 anses inte motsvara gymnasieförordningens 5 kap §15 skrivning avseende att kunskapsnivån ska vara väsentligt högre än vad som krävs för att den sökande ska uppfylla kraven för betyget A i förhållande till betygskriterierna för årskurs 9 i grundskolan, ämnet historia.

Närbild på elev i svart tröja

Samarbete med Lunds universitet

Sedan 2008 har spetsutbildningen samarbetat med Historiska institutionen vid Lunds universitet. Universitetslektorer från universitetet undervisar spetseleverna i två kurser.

I årskurs två läser du kursen antisemitismens moderna historia. Det är en specialkurs som endast finns tillgänglig för spetselever och den omfattar 7,5 högskolepoäng. I kursen ingår föreläsningar, kurslitteratur, tentamen och skrivande på grundkursnivå. Kursen ges på Lunds universitet. Du får handledning från lärare/lektorer på Katedralskolan.

I årskurs tre läser du en temakurs om 7,5 högskolepoäng som Historiska institutionen ger. Den ingår i det ordinarie kursutbudet och du läser tillsammans med studenter som pluggar på universitetet. Föreläsningar, kurslitteratur och examination i form av skrivande på grundkursnivå ingår. Temakursen kopplas till ditt gymnasiearbete på spetsutbildningen. Du får handledning av lärare/lektorer på Katedralskolan.

Efter examen från spetsutbildningen får du ett kursbevis utfärdat av Lunds universitet. Kurserna som du har läst på universitetsnivå inom spetsutbildningen kan registreras som högskolepoäng när du har sökt och blivit antagen till någon utbildning vid Lunds universitet (valfri).

Utbildning i historia vid Lunds universitet

Även andra aktiviteter som deltagande vid föreläsningar och aktiviteter på universitetet kan förekomma. Katedralskolans samarbete och kontakt med Lunds universitet är brett och kan komma att omfatta även andra ämnesområden än historia. du får också möjlighet att låna litteratur vid universitets stora bibliotek.

Sepiafärgad bild av Katte på vintern

Kontakta oss om du har frågor

Kristina Hallqvist, studie- och yrkesvägledare
E-post: kristina.hallqvist@lund.se
Telefon: 046-359 76 29

Peter Pripp, biträdande rektor
E-post: peter.pripp@lund.se
Telefon: 046-359 76 22

Poängplan från hösten 2025

Gymnasiegemensamma kurser – 1150 poäng

Kurs

Poäng

Engelska nivå 1

100

Engelska nivå 2

100

Historia nivå 1b

100

Idrott och Hälsa nivå 1

100

Matematik nivå 1b

100

Matematik nivå 2b

100

Samhällskunskap nivå 1b

100

Naturkunskap nivå 1b

100

Religionskunskap nivå 1

50

Svenska nivå 1

100

Svenska nivå 2

100

Svenska nivå 3

100

Programgemensamma kurser – 300 poäng

Kurs

Poäng

Filosofi nivå 1

50

Moderna språk

200

Psykologi nivå 1

50

Särskild variant – 750 poäng

Kurs

Poäng

Historia nivå 2a

100

Historia nivå 3

100

Samhällskunskap nivå 2

100

Samhällskunskap nivå 3

100

Religionskunskap nivå 2

50

Sveriges och Nordens historia

100

Sveriges och Nordens historia - fördjupning inom populärvetenskaplig förmedling

100

Kulturhistorisk fördjupning

100

Valbara kurser – 200 poäng

Kurser

Poäng

Valbara kurser i år 2

100

Valbara kurser i år 3

100

Gymnasiearbete – 100 poäng

Kurs

Poäng

Gymnasiearbete

100

Universitetskurser – 15 högskolepoäng

Kurser

Poäng

Antisemitismens moderna historia

7,5 hp

Temakurs vid Historiska institutionen

7,5 hp

Rollspel i dåtid och nutid

Under din tid på skolan deltar du tillsammans med andra elever i ett historiskt FN-rollspel. År 2 och 3 fördjupar du dina kunskaper om internationella och globala frågor. Då deltar du i Katedralskolans stora FN-rollspel.

FN-rollspel

Appar om historia och andra projekt

Elever på skolan har varit med vid skapandet av apparna Slaget vid Lund och Medeltidens Lund. De innehåller fakta, fördjupning, kartor och videomaterial. Flera kända skådespelare gestaltar personer från vår historia. Du hittar dessa appar där du laddar ned appar. Elever från Katedralskolan har också varit med och utformat Lunds historiedagar.

illustration av Lunds historiedagar i svart och orange

Uppdaterad:

Dela sidan:

Fler utbildningar

Katedralskolan

Förbereder dig som vill påverka världen och förstå hur världen påverkar dig!

Katedralskolan

En internationellt erkänd utbildning med mycket gott renommé som ger dig inträde till välkända universitet runt om i världen och i Sverige.

Katedralskolan

Framgång, företagsamhet och fördjupning!