Nu bygger vi en alldeles ny park i östligaste delen av Södra Råbylund. Marken, som tidigare fungerat som en plats att lägga större jordmassor på, ska nu rymma bland annat odlingslotter, en bäck och slingrande gång- och cykelvägar.
Pilgrimsparken blir en ny park i östligaste delen av Södra Råbylund. Vi gör dagvattnet synligt och anlägger en bäck med damm. Det blir också bland annat gångstigar, pulkabacke, odlingslotter och belysning.
Parken blir en del av färdigställandet av utbyggnadsområdet Södra Råbylunds östra del, mot odlingslandskapet.
Byggstart i februari 2026. Arbetet kommer att pågå i ungefär ett år.

Bilden visar hur vi planerar för att Pilgrimsparken ska se ut, med odlingslotterna i östra delen och damm och bäck västra delen.
Vi anlägger en ny, fin park som får avsluta Södra Råbylund i öster. Odlingslotter kommer att utgöra ungefär en tredjedel av parkens yta. De blir en vacker övergång mot odlingslandskapet. Parken utformas med kullar närmst bostäderna i väster. Gångar och stigar anläggs mellan och över kullarna och intill bostäderna blir det en gång- och cykelväg med belysning. Den kommer att gå i nord/sydlig riktning.
Genom Pilgrimsparken öppnar vi upp en dagvattenledning, så att vattnet blir en naturlig del av parken. Det blir en mindre damm med en bäck som slingrar sig ned och ansluter till Mariaparken och Råbysjön i söder. Vi ska plantera buskar och träd och en hel del ska vara ätbart.
Pilgrimsvägens södra del längs parken kommer att färdigställas i samband med att parken anläggs.
Vi använder en hel del maskiner och lastbilar i det här arbetet, och det kommer att innebära en del buller. Vid transporter kan det ibland bli lite smutsigare på gatorna, men vi städar efter hand. Vi jobbar bara dagtid.
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?