Kontakta oss på Spyken

Är du elev eller vårdnadshavare som vill göra en sjukanmälan? Då ska du logga in på Skola24

Kontaktuppgifter

Receptionens Öppettider

Du hittar receptionen i biblioteket på bottenvåningen i C-huset. Vi har öppet vardagar kl. 8.30-12.30.

På loven har vi dock begränsade öppettider.

E-post: spyken@lund.se

Telefon: 046-359 78 00

Är receptionen stängd och du behöver komma i kontakt med oss akut?

Då kan du ringa till medborgarservice så hjälper de dig komma i kontakt med rätt person.

Telefon medborgarservice: 046-359 50 00

Adress

Besöksadress

Gymnasieskolan Spyken
Dalbyvägen 2
224 60 Lund

Postadress

Gymnasieskolan Spyken
Box 2003
220 02 Lund

Spykens hus är döpta i Hus A-G.

  • I hus A-D finns våningsplan 0-4
  • I hus E finns våningsplan 1-2
  • I hus F finns våningsplan 0-3, Restaurang Spyken finns på entréplan, våningsplan 1
  • I hus G finns våningsplan 1-3
Karta över Spyken med hus A-E på ena sidan Arkivgatan och hus G och F på andra sidan.
Aulan finns i hus A, expeditionen i hus B och matsalen i hus F.

Skolledning

Petra Karlsson, rektor

Telefon: 046-359 78 03
E-post: petra.karlsson@lund.se


Set Rooke, biträdande rektor ES och HU

Telefon: 046-359 78 04
E-post: set.rooke@lund.se


Maria Hedelin Björse, biträdande rektor NA

Telefon: 046-359 78 57
E-post: maria.hedelin@lund.se


Johan Ahx, biträdande rektor SA

Telefon: 046-359 78 18
E-post: johan.ahx@lund.se


Laila Hedlund, administrativ chef
Telefon: 046-359 78 83
E-post: laila.hedlund@lund.se

Administration

Christina Nilsson, receptionist

Telefon: 046-359 78 00

E-post: christina.nilsson5@lund.se

 

Eva Svensson, elevadministratör
Telefon: 046-359 78 50
E-post: eva.svensson3@lund.se


Mette Dahlbom, personaladministratör

Telefon: 046-359 78 01

E-post: mette.dahlbom@lund.se

 

Yvonne Flink, ekonomiadministratör

Telefon: 046-359 78 05

E-post: yvonne.flink@lund.se


Bibliotekarie

Bibliotekarie NA SA

Lotta Davidson-Bask

Telefon: 046-359 78 07


Bibliotekarie ES HU

Klara Önnerfält

Telefon: 046-359 78 07

Lärare

Vill du komma i kontakt med en lärare på Spyken och vet precis vem du vill prata med? Då ringer du till medborgarservice så kan de hjälpa dig. Annars går det också bra att kontakta skolans reception.

Telefon medborgarservice: 046-359 50 00

 

Är du elev på Spyken kontaktar du lärarna via Vklass

Logga in på Vklass via skolportalen: https://lund.se/skolportal/

Studie- och yrkesvägledare

Malin Barta ES och NA

malin.barta@lund.se

Telefon: 046-359 7809


Petra Manhammar HU och SA
Telefon: 046-359 7757
E-post: petra.manhammar@lund.se

Elevhälsa

Kurator ES och HU

Maria Angel
Telefon: 046-359 77 58
E-post: maria.angel2@lund.se

Kurator NA

Simon Wandt
Telefon: 046-359 77 88
E-post: simon.wandt@lund.se

Kurator SA

Rebecca Wiberg

Telefon: 046-359 78 11

E-post: rebecca.wiberg@lund.se

Skolsköterska ES och SA

Agnes Fagerberg,
Telefon: 046-359 78 96
E-post: agnes.fagerberg@lund.se

Skolsköterska HU och NA

Linda Olofsson
Telefon: 046-359 78 10
E-post: linda.olofsson2@lund.se

Specialpedagog ES och HU

Bettina Drake af Hagelsrum

Telefon: 046-359 78 29
E-post: bettina.drake@lund.se

Specialpedagog NA

Ola Örnberg

Telefon: 046-359 78 62
E-post: ola.ornberg@lund.se

Specialpedagog SA

Mirjam Västskär

Telefon: 046-359 78 17
E-post: mirjam.vastskar@lund.se


Uppdaterad:

Dela sidan: