Kontakta oss på Spyken

Här hittar du kontaktuppgifter till oss på Spyken.

Kontakt och öppettider

E-post: spyken@lund.se

Telefon: 046-359 78 00

Receptionen finns i biblioteket, C-huset bottenvåningen.
Öppettider: vardagar 8.30-12.30
Begränsad öppettider/telefontider under lovdagar.

Sjukanmälan

Sjukanmälan är obligatorisk. Du måste ringa varje dag tills du blir frisk.

Ring för sjukanmälan: 0515-77 76 11

När du ska sjukanmäla dig så måste du göra det före klockan 12.00 första sjukdagen.

Om du på grund av sjukdom eller av annan orsak tvingas lämna skolan under pågående skoldag sjukanmäler du dig själv i Skola24. Vid skolstart kommer du få dina inloggningsuppgifter till Skola24.

Logga in till Skola24

Hitta hit

Gymnasieskolan Spyken
Dalbyvägen 2
224 60 Lund

Postadress

Gymnasieskolan Spyken
Box 2003
220 02 Lund

Spykens hus är döpta A-G.

  • I hus A-D finns våningsplan 0-4
  • I hus E finns våningsplan 1-2
  • I hus F finns våningsplan 0-3, Resturang Spyken finns på entréplan, våningsplan 1
  • I hus G finns våningsplan 1-3
Karta över Spyken med hus A-E på ena sidan Arkivgatan och hus G och F på andra sidan.
Aulan finns i hus A, expeditionen i hus B och matsalen i hus F.

Skolledning och administration

Petra Karlsson, rektor

Telefon: 046-359 78 03
E-post: petra.karlsson@lund.se

Set Rooke, biträdande rektor ES- och HU-programmet

Telefon: 046-359 78 04
E-post: set.rooke@lund.se

Maria Hedelin Björse, biträdande rektor NA-programmet

Telefon: 046-359 78 57
E-post: maria.hedelin@lund.se

Johan Ahx, biträdande rektor SA-programmet

Telefon: 046-359 78 18
E-post: johan.ahx@lund.se

Laila Hedlund, administrativ chef
Telefon: 046-359 78 83
E-post: laila.hedlund@lund.se

Eva Svensson, gymnasiesekreterare - elevadministration
Telefon: 046-359 78 50
E-post: eva.svensson3@lund.se

Studie- och yrkesvägledare

Petra Manhammar, studie- och yrkesvägledare SA
Telefon: 046-359 77 57
E-post: petra.manhammar@lund.se

Helene Hogan, studie- och yrkesvägledare ES1, ES2 och NA

Telefon: 046-359 78 09

E-post: helene.hogan@lund.se

Kajsa Jönsson, studie- och yrkesvägledare HU och ES3
Telefon: 046-359 77 57
E-post: kajsa.jonsson2@lund.se

Elevhälsa

Agnes Fagerberg, Skolsköterska, ES/SA
Telefon: 046-359 78 96
E-post: agnes.fagerberg@lund.se

Linda Olofsson, Skolsköterska HU/NA
Telefon: 046-359 78 10
E-post: linda.olofsson2@lund.se

Pernilla Månsson, Kurator ES, NA18, NA19
Telefon: 046-359 78 11
E-post: pernilla.mansson@lund.se

Simon Wandt, Kurator NA20
Telefon: 046-359 77 88
E-post: simon.wandt@lund.se

Maria Angel, Kurator SA, HU
Telefon: 046-359 77 58
E-post: maria.angel2@lund.se

Uppdaterad: