Kontakta oss på Spyken

Är du elev eller vårdnadshavare som vill göra en sjukanmälan? Då ska du logga in på Skola24

Kontaktuppgifter

Receptionens Öppettider

Du hittar receptionen i biblioteket på bottenvåningen i C-huset. Vi har öppet vardagar kl. 8.30-12.30.

På loven har vi dock begränsade öppettider.

E-post: spyken@lund.se

Telefon: 046-359 78 00

Är receptionen stängd och du behöver komma i kontakt med oss akut?

Då kan du ringa till medborgarservice så hjälper de dig komma i kontakt med rätt person.

Telefon medborgarservice: 046-359 50 00

Besöksadress

Gymnasieskolan Spyken
Dalbyvägen 2
224 60 Lund

Postadress

Gymnasieskolan Spyken
Box 2003
220 02 Lund

Skolledning

Petra Karlsson, rektor

Telefon: 046-359 78 03
E-post: petra.karlsson@lund.se

Set Rooke, biträdande rektor ES- och HU-programmet

Telefon: 046-359 78 04
E-post: set.rooke@lund.se

Maria Hedelin Björse, biträdande rektor NA-programmet

Telefon: 046-359 78 57
E-post: maria.hedelin@lund.se

Johan Ahx, biträdande rektor SA-programmet

Telefon: 046-359 78 18
E-post: johan.ahx@lund.se

Laila Hedlund, administrativ chef
Telefon: 046-359 78 83
E-post: laila.hedlund@lund.se

Administration

Eva Svensson, gymnasiesekreterare - elevadministration
Telefon: 046-359 78 50
E-post: eva.svensson3@lund.se

Lärare

Vill du komma i kontakt med en lärare på Spyken och vet precis vem du vill prata med? Då ringer du till medborgarservice så kan de hjälpa dig. Annars går det också bra att kontakta skolans reception.

Telefon medborgarservice: 046-359 50 00

Studie- och yrkesvägledare

Studie- och yrkesvägledare ES1, ES2 och NA

Helene Hogan

Telefon: 046-359 78 09

E-post: helene.hogan@lund.se

Studie- och yrkesvägledare HU och ES3

Kajsa Jönsson
Telefon: 046-359 78 65
E-post: kajsa.jonsson2@lund.se

Studie- och yrkesvägledare SA

Petra Manhammar
Telefon: 046-359 77 57
E-post: petra.manhammar@lund.se

Elevhälsa

Kurator ES, NA19

Pernilla Månsson
Telefon: 046-359 78 11
E-post: pernilla.mansson@lund.se

Kurator NA20, NA21

Simon Wandt
Telefon: 046-359 77 88
E-post: simon.wandt@lund.se

Kurator SA, HU

Maria Angel
Telefon: 046-359 77 58
E-post: maria.angel2@lund.se

Skolsköterska, ES/SA

Agnes Fagerberg,
Telefon: 046-359 78 96
E-post: agnes.fagerberg@lund.se

Skolsköterska HU/NA

Linda Olofsson
Telefon: 046-359 78 10
E-post: linda.olofsson2@lund.se

Specialpedagog ES/HU

Bettina Drake af Hagelsrum

Telefon: 046-359 78 29
E-post: bettina.drake@lund.se

Specialpedagog NA

Ola Örnberg

Telefon: 046-359 78 62
E-post: ola.ornberg@lund.se

Specialpedagog SA

Mirjam Västskär

Telefon: 046-359 78 17
E-post: mirjam.vastskar@lund.se

 

Spykens hus är döpta i Hus A-G.

  • I hus A-D finns våningsplan 0-4
  • I hus E finns våningsplan 1-2
  • I hus F finns våningsplan 0-3, Resturang Spyken finns på entréplan, våningsplan 1
  • I hus G finns våningsplan 1-3
Karta över Spyken med hus A-E på ena sidan Arkivgatan och hus G och F på andra sidan.
Aulan finns i hus A, expeditionen i hus B och matsalen i hus F.

Uppdaterad: