Länk till startsidan

Kontakta oss på Kulturskolan

Hos Kulturskolan Lund ges barn och ungdomar i Lunds kommun möjlighet att uttrycka sig konstnärligt och kulturellt efter skoltid. Vi erbjuder kurser i en mängd olika ämnen såsom dans, nycirkus, olika instrument, bild, teater, film och mycket mer. Välkommen till oss!

Kontakta oss

S:t Laurentiigatan 1, 222 21 Lund
Vi har verksamhet på flera adresser.
E-post: kulturskolan@lund.se

Följ oss på Facebook

Här undervisar vi

Vi har undervisning både i Lunds tätort och i Södra Sandby, Dalby, Veberöd och Genarp. Beroende på vilket instrument du spelar sker undervisningen på olika platser.

Här finns Kulturskolan i Lund

Synpunkter

Vi tar gärna emot dina synpunkter. Enklast är att lämna dessa via e-post eller direkt i vårt system för klagomål. Om du har synpunkter på vår verksamhet, får du gärna kontakta oss via:

E-post: kulturskolan@lund.se

Du kan också använda vår e-tjänst. Vi vill gärna höra dina synpunkter, så vi kan åtgärda dem på bästa sätt!

Våra medarbetare

Elevhantering, köfrågor, fakturafrågor, övriga frågor

E-post: kulturskolan@lund.se

Elevhantering musikcheck

Skoladministratör Madde Svensson
Telefon: 046-359 77 10
E-post: madeleine.svensson@lund.se

Skoladministration

Louise Vibeke
Skoladministratör
Telefon: 046-3592601
E-post: louise.vibeke@lund.se

Lokalbokning

E-post: kulturskolan@lund.se

Personal- och vikariefrågor

Administratör Cecilia Westerberg Åberg
Telefon: 046-359 67 11
E-post: cecilia.westerbergaberg@lund.se

Skoladministratör Erik Bryndahl

Telefon: 046-3595429

E-post: erik.bryndahl@lund.se

Helgskolan & Kulturskolan PopIn

Caroline Isacson
Telefon: 046-359 44 40
E-post: caroline.isacson@lund.se

Samordnare av Regional Kulturskola Skåne

John Bjerkert
Telefon: 046-359 4585
E-post: john.bjerkert@lund.se

Skånes Ungdomssymfoniorkester / SKUSO

Koordinator Karin Lindsten Brodin
E-post: karin.lindstenbrodin@lund.se

Nordiska Ungdomsorkestern NUO

Elevkonserter och biljettbokning skolor och förskolor
Producent Carl-Magnus Trygg
Telefon: 046-359 67 14
E-post: carl-magnus.trygg@lund.se

Lunds Stadsorkester LSO

lundsstadsorkester@lund.se
Carl-Magnus Trygg
Telefon: 046-359 67 14
E-post: carl-magnus.trygg@lund.se

Hanna Lövgren
Telefon: 0730-562 364
E-post: hanna.lovgren@lund.se

Inspelning, dokumentation och värdskap

Administratör Magnus Larsson
Telefon: 0729-816338
E-post: magnus.larsson@lund.se

Vaktmästeri och lokalvård

Verksamhetsledare Helen Olsson
Telefon: 046-359 67 16
E-post: helen.olsson@lund.se

Vaktmästare Hamed Zamani
Telefon: 046-359 30 75
E-post: hamed.zamani@lund.se


Här finns kontaktuppgifter till lärarna i ämnesgruppen stråk.

Alexander Arcelay, viola

Amanda Josefsson, violin

Anna Svensson, violin
Björn Blöndal, kontrabas

Cecilia Weissenrieder, cello

Ida Eriksson, violin

Fredrika Persson, violin

Hanna Ydmark, violin

Hannelore Sill, viola
Humam Awad, violin

Kim Kristiansson, cello
Lena Tove, violin
Maria Wernberg, violin

Siri Skansberger, violin

Här finns kontaktuppgifter till lärarna i ämnesgruppen blås.

Anja Liabäck, tvärflöjt

Astrid Eriksson, tvärflöjt

Hanna Lövgren, oboe

Hugo Ulfsson, klarinett, saxofon
Jan Svensson, bariton, trombon, tuba
Jan Winborg, trumpet

Joakim Casagrande, valthorn
Jon Lundberg, klarinett, saxofon

Karin Brodin, valthorn

Lucia Amerise, fagott
Maria Becker Grufstedt, valthorn
Mathias Gunnarsson, trumpet
Sara Lindvall Brundin, tvärflöjt

Timothy Wetterlin, klarinett, saxofon

Carl-Magnus Trygg, producent
Telefon: 046-359 67 14
carl-magnus.trygg@lund.se

Postadress:
Nordiska Ungdomsorkestern
Kulturskolan Lund
S:t Laurentiigatan 1
222 21 Lund

Kulturskolechef Maria Ragnarsson

Telefon: 046-359 34 34

E-post: maria.ragnarsson@lund.se


Enhetschef Elin Wrede

Telefon: 046-359 48 26
E-post: elin.wrede@lund.se


Enhetschef John Bjerkert

Telefon: 046-359 45 85
E-post: john.bjerkert@lund.se


Enhetschef Mija Toftner

Telefon: 046-359 58 20
E-post: mija.toftner@lund.se

Uppdaterad:

Dela sidan:

Hjälpte informationen på denna sida dig?