På området Ideon bygger vi en ny cirkulationsplats och gata som ska koppla ihop Scheelevägen med väg E22. Scheelevägen är avstängd till våren 2026 då arbetet planeras vara klart.
Ny cirkulationsplats på Scheelevägen. Ny gata i anslutning till Ideongatan.
Den nya cirkulationsplatsen är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta utveckla norra Lund.
Arbete med nya gatan öster om LKPs parkering Norra Grus pågår. Kraftringen utför ledningsarbeten i anslutning till den nya gatan.
Scheelevägen är avstängd för genomfart. Ledningsarbeten påbörjas i Scheelevägen. Infart till parkering vid Beta/Ideon Science Park väster stängs av från Scheelevägen.
På Scheelevägen bygger vi en ny cirkulationsplats som ska hantera trafiken från den nya anslutningsvägen till E22. Cirkulationsplatsen får en central placering på Scheelevägen med bland annat infart till parkeringsplatsen för fastigheten Beta.
När vi bygger om på Scheelevägen behöver vi stänga av gata för trafik. För att alla som arbetar i området ska kunna ta sig till sina jobb bygger vi en ny gata med infart från Ideongatan. Den nya gatan kommer finnas kvar när Scheelevägen är färdig.
Arbetet pågår och beräknas vara helt klart sommaren 2026.
Den nya gatan planeras vara klar till sommaren 2025 och öppnar då för trafik.
Scheelevägen byggs om fram till sommaren 2026. Vägen planeras öppna för trafik igen i början av 2026.
Trafikverket planerar att börja bygga under hösten 2025.
Illustration över det planerade arbetsområdet för cirkulationsplatsen och ny gata är markerat randig i kartbilden. Den prickade sträckan visar var den nya anslutningen från E22 kommer byggas.
Det planerade arbetsområdet på Scheelevägen stäcker sig söderut från korsningen Scheelevägen och Ideongatan till Ole Römers väg. Stora delar av Scheelevägen kommer vara avstängd av för trafik under byggtiden. I samband med vissa arbeten som grävning kan störningar förekomma i form av buller och damspridning. Asfaltsarbeten kan ge en stark lukt.
När Scheelevägen är avstängd påverkas all fordonstrafik, kollektivtrafik, gående och cyklister. Under byggtid gäller skyltning på plats.
För dig som går eller cyklar hänvisar vi till det närliggande gång- och cykelstråket Ideonpromenaden väster om Scheelevägen, där du enkelt kan ta dig förbi byggområdet utan störningar. Stråket är markerat i omledningskartan med symboler för cykel och gående samt grön linje.
De bussar som normalt passerar området via Scheelevägen omdirigeras under byggtiden. Hållplatsen Lund Scheelevägen söder om Ideongatan är avstängda. Spårvägen kommer ej påverkas av arbetet.
Information om alternativ resväg för bussar hittar du på Skånetrafikens webbplats.
Under byggtiden går det bra att köra in i området från Tunavägen. Trafiken som kommer från norr leds om via Ideongatan till Sångarevägen öster om E22, och vidare till Tunavägen.
Illustrationskartan visar alternativa vägar under byggtid. Gående och cyklister föreslås ledas om via Ideonpromenaden, markerat med grönt i kartan. Fordonstrafik föreslås ledas om via Sångarevägen, markerat med orange i kartan.
Infrastrukturen behöver utvecklas i samband med att norra Lund växer kring Ideon och Brunnshög. Därför bygger vi tillsammans med Trafikverket en ny anslutning från E22 till Ideon. Den nya anslutningen är också en viktig förutsättning för planerna på att bygga norra Europas modernaste sjukhusområde och utvecklingen av norra Lund.
Utveckling av Ideon och Medicon Village området
Trafikverket bygger även additionskörfält på E22 mellan trafikplatserna Gastelyckan och Lund Norra. Det innebär att fordon som kommer via en påfart inte behöver störa trafiken genom att byta körfält om de ska köra av redan i nästa trafikplats. Det minskar också problemen för lastbilar som har svårt att accelerera i den kraftiga uppförslutningen. Additionskörfält och ny anslutning minskar risken för köbildning och olyckor på E22. Det underlättar också för kollektivtrafik och arbetspendling.
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?