Med start i maj ska vi rusta upp lekplatsen Vändskivan i Lokstallsparken i Genarp. Framkomligheten förbi arbetsplatsen påverkas inte, men lekplatsen stängs av i några veckor.
Utrustningen på lekplatsen byts ut/rustas upp och belysning på lekplatsen tillkommer.
Lekplatsen är sliten och behöver därför rustas upp. Den ska anpassas för både yngre och lite äldre barn.
Byggstart i maj.
Lekplatsen Vändskivan ligger centralt i Genarp och är omgiven av grönska. Lekutrustningen på lekplatsen är sliten och ska bytas ut. Gungställningen ska vara kvar men renoveras. Vi kommer att sätta ny belysning på lekplatsområdet. Målet med upprustningen är att skapa en lekplats som är rolig och utmanande för både yngre och något äldre barn.
Vi kommer att stänga av lekplatsen under byggnation, men framkomligheten runt om platsen kommer inte att påverkas. Vi kommer att transportera den nya utrustningen längs de vägar som leder till Vändskivan, vilket kan orsaka lite buller.
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?