Stora fotgängarströmmar mellan Clemenstorget och Tullkammaren i rusningstid hindrar bussarnas framkomlighet. Tre övergångsställen vid Clemenstorget södra del ska därför utrustas med refuger och trafiksignaler.
Start: natten till 21 juli
Beräknas att vara klart: mitten av augusti
Nattarbete: natten till 21, 22, 23 juli
Driftsättning av trafiksignalerna: beräknas att vara igång före september
Före ombyggnation har korsningen två övergångsställen men kommer att få ytterligare ett, söder om korsningen.
Söder om korsningen, på Bangatans västra sida i höjd med Systembolaget, kommer ett väderskydd att flyttas söderut. Detta sker för att skapa plats åt det tredje övergångsstället söder om korsningen.
På östra sidan Bangatan, längre söderut, kommer trottoaren att behöva anpassas för att rullstolsburna ska kunna passera över Bangatan. Ytterligare en ramp läggs till mot trottoaren för underlätta för de som cyklar lådcykel att parkera.
I god tid innan byggstart kommer Taxi att flyttas från Bangatan till Västra Stationstorget.
Taxi flyttar tillfälligt från Bangatan
Ett mindre ledningsarbete kommer att göras i början av byggperioden. Eftersom bussar ska kunna gå dagtid genom arbetsområdet måste vi arbeta natt, då bussarna inte går. Vi räknar med att det kommer att behövas tre nätter till detta arbete, en natt per övergångsställe.
Hållplatsen på Bangatans västra sida, i höjd med Tullkammaren, flyttar till andra sidan Tullkammaren. Hållplatsen på Bangatan, söder om den aktuella korsningen, flyttar norrut till Spolegatan under en period av vägarbetet.
Andra störningar som buller och vibrationer från arbetet är svåra att undvika. Vi arbetar så effektivt vi kan för att störa under så kort tid som möjligt och ber om överseende medan arbetet pågår.
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?