Vi fortsätter att förbättra och rusta upp utemiljön i Höjeådalen i sydvästra Lund.
Vi skapar tydligare entréer, bättre skyltning, bygger en parkeringsplats, rustar upp en grillplats och renoverar Lassebron.
För att göra reservatet tillgängligt för fler besökare.
Arbeten pågår fram till och med januari 2026.
Under hösten och vintern 2025 förbättrar vi sex stycken entréplatser till Höjeå naturreservat. Vid entréplatserna sätter vi upp informationstavlor om reservatet.
I området Sankt Lars rustar vi upp det befintliga grillplatsområdet. Vi bygger nya sittmiljöer med runda bord i olika storlekar. Platsen får även solsoffa och loungesoffa i trä samt sittstubbar. Platsen kommer fortsatt ha två grillar.
Intill grillplatsen skapar vi en aktivitetsyta med stubbar och stenar att hoppa mellan.
Med infart från Höjeåvägen, vid entréplatsen söder om Värpinge by, bygger vi en mindre parkering med möjlighet till fyra parkeringsplatser samt en handikappanpassad parkeringsplats.
Under hösten bygger vi även om Lassebron i östra delen av Höjeådalen. Den gamla bron rivs och ersätts med en helt ny.
Vi kommer arbeta på flera platser i Höjeådalen under hösten och vintern 2025. Vi räknar med att allt arbete är klart efter årsskiftet.
När vi utför arbeten så kommer framkomligheten i området påverkas. Tillfälliga lokala avspärrningar kommer sättas upp så att vi kan utföra arbetet på ett säkert sätt. Detta innebär att vissa delar av parken stängs av, bland annat grillplatsen och Lassebron.
Det kommer fortfarande vara möjligt att vistas i Höjeådalen och vi hänvisar på plats till närliggande leder och gångstigar undertiden vi arbetar.
Under arbetet kan vi inte garantera full tillgänglighet på de lederna vi hänvisar till.
Höjeådalen blev ett naturreservat 2021 och ägs av kommunen. Vi ser nu över området och ska göra punktinsatser för att förbättra och göra det mer tillgängligt.
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?