Lerbäckskolan byggs till och byggs om

Lerbäckskolan, med cirka 800 elever i årskurs F–9 ska byggas om och till. Bygget skjuts dock framåt för att genomföras 2028-2030.

Tidplan, budget och status

Vi bygger nya lokaler för årskurs F-3 samt bygger om lokaler för matsal, elevhälsa och administration.

Status: beställd och beslutad av kommunfullmäktige i januari 2025 men har flyttats fram till 2028-2030 efter nytt beslut i november 2025.
Entreprenad: -
Beräknad inflyttning: -
Kostnad: 167 miljoner kronor (regleras fram till byggstart utifrån index)

Beslutet innebär att skolan kommer att få bättre och permanenta lokaler för sin verksamhet. De nya lokalerna för årskurs F–3 planeras att byggas där det i dag står paviljonger. Skolan behöver också få plats med fler elever i matsalen samt nya lokaler för elevhälsa och administration.

Från och med vårterminen 2026 sker undervisningen för F–3 på granntomten, i en byggnad som sedan tidigare kallas Förlaget men nu får namnet Lerbäckskolan F-3. Inför flytten har ett antal åtgärder genomförts både invändigt och utvändigt, inte minst för att elever och pedagoger ska kunna korsa Öresundsvägen på ett säkert sätt.

Frågor och svar om Lerbäckskolan F-3 och Förlaget

En datorritad visionsbild av en ny skolbyggnad. Den är byggd i vinkel och har två våningar. 

Visionsbild av hur den nya delen av Lerbäckskolan kan se ut. Illustration: View arkitekter.

Uppdaterad:

Dela sidan:

Hjälpte informationen på denna sida dig?