Skolbibliotek i Lund

Lista över grundskolornas skolbibliotek:

De som har godkänt att namn, telefonnummer samt e-postadress publiceras på hemsidan, finns med i listan.

Skola

 

Skolbibliotekarie/
Bibliotekspedagog

tlf.

     

e-post

Backaskolan

 

Monika Staub Halling

046-3599219

     

monika.staubhalling@lund.se

BMSL (Bilingual Montessori
School of Lund)

 

Ann Lagerhammar

070- 3370554

     

ann.lagerhammar@bmsl.se

Byskolan

 

Jessika Jürs

 

     

jessika.jurs@lund.se

Delfinskolan

 

Annelie Carlsson

046-3593795

     

annelie.carlsson@lund.se

Flygelskolan

 


Susanne Monzón

 

     


susanne.akessonmonzon@lund.se

Fågelskolan

 

Åsa Persson

046-3597533

     

asa.persson3@lund.se

Fäladsgården

 

Magnus Barnholdt

046-3595882

     

magnus.barnholdt@lund.se

Fäladsskolan

 

Annelie Carlsson

046-3953795

     

annelie.carlsson@lund.se

Genarps skola

 

Pernilla Ulmius

 

     

pernilla.ulmius@lund.se

Gunnesboskolan

 

Malin Waern, vik.

046-3597959

     

malin.waern@lund.se

Hagalundskolan

  Momo Wallerek Myrgren 

046-3597927

      momo.wallerekmyrgren@lund.se

Hubertusgården

 

Per Olov Norman

073-7437319

     

perolovleonard.norman@lund.se

Håstads skola

 

Linda Salomonsson Prahl

046-3597263

     

linda.salomonsson-prahl@lund.se

Häckeberga skola

 

Pernilla Ulmius

       

pernilla.ulmius@lund.se

Idalaskolan

 

Maria Bönnemark

 

     

maria.bonnemark@lund.se

Internationella
Engelska Skolan i Lund

 

Helena Svensson

 

     

helena.svensson.lund@engelska.se

ISLK

 

Anna Regnell

046-3595729

     

anna.regnell@lund.se

Järnåkraskolan

 

Ingela Schånberg, vik.

046-3595884

     

ingela.schanberg@lund.se

Killebäckskolan

 

Elina Klang

046-3597728

     

elina.klang@lund.se

Klostergårdsskolan

 

Magnus Barnholdt

046-3597191

     

magnus.barnholdt@lund.se

Kulparkskolan

 

Emma Persson

046-3594742

     

emma.persson2@lund.se

Kunskapsskolan

 

Karoline Egard Malmberg

073-3157529

     

karoline.edgardmalmberg@kunskapsskolan.se

 

   

 

       

Lerbäckskolan / Oskarskolan

 

Johan Theselius, vik. 

076-8916047

     

johan.theselius@lund.se

Lingua Montessoriskolan

 

Charlotta Palmkvist

046-162091

     

charlotta.palmkvist@linguamontessori.se

LMG - Lunds
Montessorigrundskola

 

Lena Tilly

       

lena.tilly@lmgilund.se

Lunds Waldorfskola

 

Camilla Sansum

 

     

bibliotek@lundswaldorfskola.se

Maria Montessoriskolan

 

Despina Asimakidis

070-2290358

     

despina.asimakidis@pysslingen.se

Munspelets skola

 

Anita Andersson

046-3594987

     

anita.andersson@lund.se

Mårtenskolan

 

Anne Christine Hultberg

         

Nyvångskolan

 

Emelie Estling

046-3597920

     

emelie.estling@lund.se

Palettskolan

 

Lena Kamping

046-3598406

     

lena.kumlinkamping@lund.se

Prästängsskolan

 

Emma Persson

046-3597270

     

emma.persson2@lund.se

Påskagängets skola

 

Erika Olofsson Liljedahl

       

erika.liljedahl@lund.se

Revinge skola

 

Jessika Jürs

 

     

jessika.jurs@lund.se

St Thomas skola

             

Svaleboskolan

 

Maria Bönnemark 1-6

Oskar Johansson 7-9

046-3596784

     

maria.bonnemark@lund.se

oskar.johansson@lund.se

Skrylleängskolan

 

Jessica Tell

         

Svaneskolan

 

Astrid Deppert

046-3597155

     

astrid.deppert@lund.se

Torna Hällestads
skola

 

Momo Wallerek Myrgren 

046-3596601

     

momo.wallerekmyrgren@lund.se

Tunaskolan/
Östervångskolan

 

Sara Mattsson
Sara Seyffart

046-3597687

     

annasara.mattsson@lund.se

Sara.Seyffart@spsm.se

Uggleskolan

 

Jessika Jürs

 

     

jessika.jurs@lund.se

Vallkärra skola

 

Linda Salomonsson Prahl

046-3597263

     

linda.salomonsson-prahl@lund.se

Vegalyckan

 

Susanne Monzón

 
     

susanne.akessonmonzon@lund.se

Vikingaskolan

 

Per-Olof Bergström

046-3597943

     

per-olof.bergstrom@lund.se

Vårfruskolan
Apelskolan

 

Martina Lind

046-3595022

     

martina.lind@lund.se

Österskolan

 

Jessika Jürs

 

     

jessika.jurs@lund.se

Östratornskolan

 

Karin Bern

 

     

karin.bern@lund.se