Gröna skolgårdsrapport 2025 – Odling, verktyg och muurikka
Lagom till att förskolan är 5 år börjar förskolans gård formas och växa upp, staketen runt rabatterna har plockats bort så att barnen kan skapa egna gångar och kojor i buskarna. Leken frodas och barnen inspirerar varandra till nya aktiviteter.
När förskolans utesov skulle förbättras och snickare kom med brädor och verktyg blev barnen verkligen inspirerade. När snickaren dessutom lämnade kvar några brädor blev barnen överlyckliga. Klart att vi skulle försöka få till en bättre bygg- och skaparhörna ute på gården. I ena hörnet av gården finns idag plats för att både bygga och leka med brädor. Vi har också byggt en egen snickarbänk där barnen kan stå och såga och spika. Med bidrag från Gröna skolgårdar har vi kunnat köpa in verktyg i modell mindre som passar barnens händer vilket gör det lättare för barnen att lära sig hantera de olika verktygen. Barnen använder alla sina kreativa sinnen både med och utan verktyg i denna hörna där man kan bygga både stort och smått. Stora byggmaterial ställs ibland, när inte verktygen är framme, ihop till en hinderbana, språngbräda, ibland blir den en båt, kiosk och så vidare. Vi kan verkligen se att den här hörnan av gården har fått ett nytt liv där barnen trivs, samarbetar och utvecklas.
Vi önskade också bidrag till att köpa in fler pallkragar för att stimulera lusten till plantering och odling på flera platser på vår gård. De nya pallkragarna placerades på stora gården där de äldre barnen håller till. Barnen var med och monterade pallkragarna och när jorden kom i lådorna var det bara till att så och vattna för att kunna skörda.

Varje avdelning involverade sina barn i vilka grönsaker och växter de ville odla, pratade om vad som kunde fungera och hur lång tid det tog för olika växter att bli klara till blom eller att skördas. Även i vårt växthus och våra andra pallkragar växte det ordentligt så det blev många olika grönsaker som vi kunde lämna till köket. Tomat, gurka, rädisor, morot, paprika och zucchini hamnade på våra tallrikar.
För att göra det lättare för både barn och vuxna att vattna har vi även köpt in längre vattenslangar, vilket gör att processen blir både smidigare och inte lika belastande.
Något som vi alla, vuxna som barn, har uppskattat är när köket har lagat mat utomhus på vår grill. För att kunna tillaga olika sorters rätter köpte vi in två olika muurikkapannor, det är glädjande för barnen att kockarna är lika involverade och drivna till detta. Matlagning ute stimulerar pedagoger att utöka utomhuspedagogiken, aktiviteter behöver inte plockas in och städas undan på samma sätt utan kan fortsätta efter måltiden. Möjligheten att kunna tillaga olika maträtter vid öppen eld ger också utökade möjlighet att fungera som enhet vid eventuella kriser där vi står utan el.

Bygghörna – 6000 kr
Laga mat ute – 2000 kr
Utökning av pallkragar – 7500 kr
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?