Länk till startsidan

Diabasen

På Diabasen finns många aktiviteter att välja mellan - här finns något för alla!

Vår verksamhet

På Diabasen finns många aktiviteter att välja mellan. Sjung i vår kör eller musikgrupp, skapa smycken, måla eller bli en av våra duktiga skådespelare i Teater Slangbellan. Den media och IT-intresserade kan ägna sig åt skrivande, filmskapande, spel, egna projekt, starta en podd eller bli en av våra bloggare och vloggare.

Häng gärna med på promenader i skogen eller våra andra utflykter. I vårt snoezelrum erbjuds sinnesstimulans och vila Vi erbjuder möjligheter till rörelse och aktiviteter som främjar ditt välmående i en trygg och hälsosam miljö. När vi är ute i samhället tar vi oss oftast fram med buss, cykel, side by side-cykel eller till fots.

Det finns också möjlighet att arbeta i utflyttad verksamhet på Lunds civila ryttarförening och på Erikshjälpen.

Två män med glasögon sitter utanför Diabasens dagliga verksamhet. De spelar Fia. 
Två män står ute och filmar i en trädgård. De två som filmas står intill en tegelvägg och är en man med längt vitt skägg och en kvinna med glasögon.
Sommarbild där fem personer spelar olika instrument framför blommande buskar.  

Vårt arbetssätt

Vår målsättning att skapa en meningsfull sysselsättning i en trygg miljö där varje individ får möjlighet att utvecklas utifrån sina egna förutsättningar. Vi planerar din dagliga verksamhet tillsammans med dig utifrån dina behov. Hos oss kan du arbeta både individuellt och i grupp. Det är viktigt för oss att hitta aktiviteter som är meningsfulla för dig. Det är också viktigt att skapa en bra balans mellan olika aktiviteter så att energin räcker hela dagen.

Kontakt

Telefon: 046-359 63 60

E-post: astrid.nybakken@lund.se

Adress: Kalkstensvägen 1, 224 78 Lund.

Hitta till Diabasen via karta

Uppdaterad:

Dela sidan:

Hjälpte informationen på denna sida dig?