Kom vidare finns för dig som behöver lite extra stöd i dina myndighetskontakter. Vägledarna på Kom vidare visar dig hur du kan lösa dina ärenden och förklarar det som är svårt på ett enklare sätt.
Kom vidare hjälper framför allt till med ärenden till Lunds kommun, som frågor om försörjningsstöd, förskola och skola, vuxenutbildning och sfi.
Du kan också få hjälp med fem andra ärenden:
18 februari: Ingen kom vidare på Stadshallen
25 februari: Ingen kom vidare på Stadshallen
Det finns inga fasta tider för Kom vidare på Kristallen, utan vi hjälper till i mån av tid under hela dagen när vi har öppet. Fasta tider för Kom vidare på andra platser hittar du här nedan.
Torsdagar 9–12
Onsdagar 14–16
Torsdagar 14–16
Om det är ett ärende som vi inte kan hjälpa dig med – som till exempel att söka jobb, skriva in dig på Arbetsförmedlingen, förnya ditt uppehållstillstånd eller ta reda på hur stor din pension blir – visar vi dig vart du kan vända dig för att få rätt hjälp.
Många av ärendena kan Statens servicecenter hjälpa till med. Där finns Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Skatteverket och Pensionsmyndigheten.
Vägledarna på medborgarcenter kan olika språk, men försök gärna på svenska, även om det inte är ditt modersmål. Testa!
Det är inte alltid det finns en vägledare på plats som pratar just ditt språk. Då försöker vi ändå med enkel svenska, kroppsspråk och digitala hjälpmedel.
Sätt dig vid en av våra besöksdatorer och försök lösa ditt ärende. Vi finns här och stöttar när det behövs.
Du klarar mer än du tror.
Kom vidare startade hösten 2021 som ett projekt, finansierat av Länsstyrelsen. Målet var att utveckla stödet till lundabor som behöver hjälp i kontakten med myndigheter genom att samla service från kommunen, staten och civilsamhället på ett ställe.
På våren 2022 började Kom vidare ta emot besökare. Då var det vägledare från Lunds kommuns medborgarcenter och personal från föreningen Eos Cares, som arbetade tillsammans på Kom vidare.
I januari 2024 tog projekttiden slut, men Kom vidare fortsatte som en reguljär verksamhet i Lunds kommun. I samband med det anställdes två av vägledarna från Eos Cares på medborgarcenter.
Kom vidare har testat att finnas på olika platser och tider. Ambitionen är att finnas där behoven är som störst. Även språken som pratas på Kom vidare har varierat, eftersom det beror på vilka vägledare som är tillgängliga.
Sedan starten har Kom vidare förändras och utvecklas. Målet är dock alltid detsamma: ökad självständighet och inkludering. Därför startade vi ett nytt projekt 2025, som vi kallar pedagogisk vägledning. Det är Länsstyrelsen som finansierar det. Syftet med projektet är att ge vägledarna bättre redskap att bidra till besökarnas lärande. Idag samarbetar vi med Interkultur, en förening som bildades av medarbetare inom Eos Cares.
Interkultur i Lund
På Kom vidare finns det många vägledare. De pratar olika språk och har olika erfarenheter, men det de alla har gemensamt är att de brinner för att hjälpa andra. Här får du träffa tre tidigare vägledare: Fadumo Isse, Arafat Al-Rufaid och Maryam Hashemi.
Fadumo Isse, tidigare vägledare på Kom vidare, berättar om sitt arbete för att skapa integration och att stärka kvinnor.
Arafat Al-Rufaid, tidigare vägledare på Kom vidare, berättar att han har roligt i sitt uppdrag, där han träffar massor av människor samtidigt som han gör skillnad.
Maryam Hashemi, tidigare vägledare på Kom vidare, berättar om när hon kom till Lund och ger ett tips till alla som kommer nya till Sverige.
Under Hållbarhetsveckan i april 2023 anordnade Kom vidare ett panelsamtal. Där diskuterade deltagarna vad integration är, vad som gör ett samhälle integrerat och hur vägen framåt ser ut.
Deltagare:
Azher Hameed Qamar från Lunds universitet, Axel Wallin från IK Eos samt Magdalena Titze från Lunds kommun.
Moderator:
Hanna Weman Nilsson, Lunds kommun
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?