Välkommen att ta del av Grand Hotels erbjudande för dig som senior i Lund. Glöm inte att förboka bord.
Välkommen att ta del av dagens lunch med start klockan 11.30. Vid några tillfällen ingår en föreläsning i priset.
Måndag 26 maj är du som senior välkommen till Grand Hotel för seniorlunch och föreläsning. Lunchen serveras från 11.30 och föreläsningen börjar klockan 13.
Kognitiv sjukdom/demenssjukdom är en av våra stora folkhälsosjukdomar. År 2023 var 150 000 personer drabbade i Sverige och varje år insjuknar cirka 25 000 personer. Den största riskfaktorn för att drabbas är hög ålder. De senaste årens forskning har dock visat att man med hjälp av livsstilsfaktorer kan förebygga risken att drabbas.
Demenssjusköterskorna Elin och Pia från Kognitiva teamet i Lunds kommun föreläser om kognitiva sjukdomar, tecken att vara observant på och framförallt vad man själv kan göra för att förebygga.
Måndag 9 juni är du som senior välkommen till Grand Hotel för seniorlunch och föreläsning. Lunchen serveras från 11.30 och föreläsningen börjar klockan 13.
Christoffer Akej, ordförande i vård- och omsorgsnämnden och Sebastian Jaktling, ordförande i kultur- och fritidsnämnden föreläser.
Seniorlunchen kostar 235 kronor, kaffe och pralin ingår.
Ordinarie pris för lunch, kaffe och pralin är 265 kronor.
Betalning med kort.
Förbokning är obligatorisk på grund av begränsat antal platser. Du bokar via e-post eller Grand Hotels bokningssida.
E-post: sundilund@grandilund.se
Boka bord på bokningssidan (Bokabord.se)
E-post: sundilund@grandilund.se
Telefon: 046-280 61 00
Öppettider lunch: Vissa måndagar från klockan 11.30. Se datum ovan.
Adress: Bantorget 1, 222 29 Lund.
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?