Så ett frö – bli familjehem

Har du plats i ditt hem och i ditt hjärta för ett barn eller en ungdom till? Vi behöver fler familjehem till barn och unga som av olika anledningar inte kan bo med sina föräldrar.

Familjehem

Ett familjehem är som en bonusfamilj där ett barn kan bo under kortare tid eller resten av sin uppväxt. Familjehemmet kan vara en familj eller en ensamstående som har tid och plats i sitt hem och i sitt hjärta för fler familjemedlemmar.

Det är vi på socialförvaltningen som matchar familjehem med de barn och ungdomar som behöver komma hemifrån. Vi följer också upp hur det går och samarbetar med alla våra familjehem som har barn hos sig.

Bli familjehem!

Är du och din familj intresserade av att bli familjehem?

Anmäl ditt intresse för att bli familjehem här.

Mer information om att bli familjehem finns här.

Hur är det att vara familjehem?

Se intervjun där Kajsa och Calle berättar om hur det är att vara familjehem.

Se intervjun där Christel och Andreas berättar om hur det är att vara familjehem.

Ditt barn är placerat i familjehem

Här finns mer information för dig som har ett barn som är placerat i familjehem

Jourhem

Det finns barn som behöver en annan familj för en tid, som kan erbjuda trygghet, värme och kärlek. Även om det bara är för en kort tid, så betyder det lilla så väldigt mycket! Jourhemmet skiljer sig på många sätt från andra uppdrag dels genom att det oftast måste vara en person hemma på heltid men också genom att den som behöver placeras kommer med mycket kort varsel.

I jourhemmet stannar barnet en kortare tid, tills att det antingen kan åka hem till sin familj igen eller att det placeras i till exempel ett familjehem.

Faktaansvarig: Socialförvaltningen

Direktadress till denna sidan: https://lund.se/familjehem

Kontakt

Familjehemsgruppen

Socialförvaltningen

Postadress: Box 1255, 221 05 Lund
Besöksadress: Brotorget 1, Lund

Chef
Nina Bergfors, 046-359 54 66, nina.bergfors@lund.se

Socialsekreterare
Annika Levander, 046-359 55 20, annika.levander@lund.se
Jenny Hintze, 046-359 46 50, jenny.hintze@lund.se
Lotta Brunestam, 046-359 54 79, lotta.brunestam@lund.se
Malin Flaum, 046-359 48 70, malin.flaum@lund.se
Marie Johansson, 046-359 66 24, marie.johansson4@lund.se
Sanja Pranjic, 046-359 99 98, sanja.pranjic@lund.se
Urban Gustafsson, 046-359 91 46, urban.gustafsson@lund.se

Det kan vara svårt att nå oss, men lämna ett meddelande så ringer vi upp så snart vi kan!

Mottagningsenheten

Besöksadress Kristallen, Brotorget 1, Lund
Öppettider Mån-tors 8-17, fre 8-16. Klämdagar och dag för röd dag: 8-15
Telefon 046-359 70 10, vard 11-12 och 13-15
Fax 046-359 52 22
E-postmottagningsenheten@lund.se

Tidsbeställning för nybesök.

Socialförvaltningen

Postadress: Socialförvaltningen, Box 1255, 221 05 Lund
Besöksadress:
Brotorget 1, Lund
Telefon (Medborgarcenter): 046-359 50 00
E-post:socialforvaltningen@lund.se