Under två veckor omvandlas Bytaregatan till ett gångfartsområde. Detta innebär att all trafik går i gångfart, ca 6–8 km/tim och att fotgängare har företräde.
Anledningen till detta är mobilitetsveckorna, där vi passar på att prova gångfartsområde som en ny miljö i staden. Detta för att i förlängningen hitta bra lösningar för hållbara transporter. Mobilitetsveckorna är en del av projektet Active cities och under ämnet fotgängare och gång vill vi samla in synpunkter som kan förbättra för fotgängare i staden.
Vill du ha koll på när något inte fungerar som det ska i vår kommun, så som avstängda gator, ändrade öppettider eller något annat som avviker?
Då kan du prenumerera på våra servicemeddelanden, så att du får en notis i din mejlkorg varje gång något nytt händer.
Uppdaterad: