Möt Alma, studentmedarbetare med fokus på matsvinn

Inkludera eleverna, våga testa nya arbetssätt och låt elever, skola och måltidspersonal samarbeta. Det föreslår Alma Carlsson, studentmedarbetare på utbildningsförvaltningen, med fokus på att minska matsvinn i skolrestaurangerna.

Porträttbild på sittande person som har en randig tröja på sig.

Alma studerar Ekosystemteknik vid LTH och är inne på sitt femte år med inriktning mot vattenresurshantering. Under hösten har hon träffat elever på Internationella grundskolan (ISLK), Spyken och Hedda Anderssongymnasiet för att förstå varför matsvinn uppstår och hur det kan minskas.

- Jag har träffat elever och arrangerat workshops och diskussioner. Fokus har varit elevernas egna förklaringar till varför de slänger mat och få fram vilka åtgärder de själva tycker kan vara bra, säger Alma.

Elevernas idéer i fokus

Arbetet är inte helt klart, men redan nu kan man se några orsaker till att eleverna slänger mat. Det tydligaste är att många inte vill stå i kö en gång till för att ta mer mat och därför ibland tar mer än de orkar äta.

Alma har samarbetat med elever från Spykens hållbarhetsgrupp, Heddas måltidsråd, elever från PYP 5 på ISLK och måltidspersonalen. Ett av elevernas förslag var att skapa en VIP-kö: elever som inte slänger mat går direkt till diskutrymmet, medan de som slänger mat först måste stå i en kö och skrapa tallriken innan de går vidare till diskutrymmet.

- Vi testade VIP-kön tillsammans med Spykens hållbarhetsgrupp. Jag pratade med eleverna och över lag togs förslaget emot positivt. Testet pågick i tre dagar. Det blev alltså krångligare att slänga mat och matsvinnet minskade, säger Alma.

Gör det enklare att ta en extra portion

Ett annat förslag från eleverna var att införa en omtagsbar för att göra det enklare att ta en extra portion. Alma betonar att det viktigaste är att eleverna äter och tar mat på sina tallrikar eftersom uppmaningar att ta mindre kan få motsatt effekt.

- Relationen till måltidspersonalen spelar en mycket stor roll för hur eleverna tar mat. En god relation kan påverka elevernas beteende, både när det gäller hur mycket mat de tar och stämningen i matsalen, säger Alma.

Almas tips till skolorna för fortsatt arbete:

  • Inkludera eleverna i arbetet och låt dem komma med egna förslag på lösningar.
  • Våga testa idéer även om de inte verkar möjliga från början. Genom att pröva på kan man hitta nya lösningar på vägen.
  • Skolan, eleverna och måltidspersonalen behöver arbeta tillsammans för att minska matsvinnet.

Här kan du läsa mer om vi arbetar med hållbarhet i Lunds kommun.

Hållbara Lund

Uppdaterad:

Dela sidan: