Medarbetarpristagarna i kategorin Lyssna är demenssjuksköterskorna Pia Johnson och Elin Nilsson, Maria Svensson Rathonyi som är Silviafysioterapeut samt Cecilia Voss Johansson, enhetschef. Det är de som står bakom verksamheten Hjärnkåren.
Hjärnkåren är en öppen verksamhet som vänder sig till personer med kognitiv svikt eller tidig fas av kognitiv sjukdom/demens. Hjärnkåren bygger på den senaste forskningen om hur man kan arbeta med livsstilsfaktorer för att förebygga kognitiv sjukdom eller symtom av kognitiv sjukdom, den så kallade FINGER-modellen. Alla aktiviteter som erbjuds tangerar något, eller oftast flera, av de fem fingrarna: kost, fysisk aktivitet, kognitiv träning, sociala aktiviteter och/eller koll på hjärt- och kärlfaktorer.
Helt fantastiskt! Vi startade upp i november förra året så det har inte ens gått ett år än, och vi har redan fått dels detta priset och sedan har Mia som leder Hjärnkåren även vunnit Alzheimers Life pris för årets eldsjäl! Känns osannolikt på ett sätt, men även roligt! Och också ett kvitto på att vi lyckats med att hitta åtgärder till ett behov som vi inte hade tidigare.
Vi tittar på olika alternativ på hur vi ska kunna samla på oss mer kunskap och inspiration till de aktiviteter vi ska erbjuda framöver. Tårtan bjöd vi några av deltagarna på som hade Hjärngympa den dagen, de blev också väldigt glada och stolta över priset!
Från vänster Maria Svensson Rathonyi, Pia Johnson, Cecilia Voss Johansson och Elin Nilsson.
Uppdaterad: