Länk till startsidan

Hållbara transporter på Modersmålscentrum

Modersmålslärare förflyttar sig mellan många skolor varje vecka och är helt beroende av olika transportmedel. En tredjedel av resorna sker kollektivt, en tredjedel med bil, och en tredjedel cykel. Nu startar Modersmålscentrum ett pilotprojekt med fossilfria tjänstebilar.

‑ Vi är en verksamhet som är beroende av transportmedel. Vi vill att alla lärare i första hand ska gå, åka kollektivt eller cykla. Men vi vet att det är svårt att täcka in byarna eftersom Lund är en så utspridd kommun. Det här läsåret pågår ett pilotprojekt med fossilfria tjänstebilar som vi hyr från Mobilitetsservice, som främst ska användas av lärare som undervisar i byarna, i första hand Genarp och Veberöd, säger Petra Bernardini, chef för Modersmålscentrum.

Det är inte lätt att få ihop ett schema för modersmålslärare som arbetar heltid, inklusive transporttid. Modersmålscentrum arbetar för 75 skolor i Lund. Vanligtvis planerar man schemat så att läraren har lektioner i samma by under en specifik dag, vilket gör det lättare att fokusera geografiskt. Modersmålsundervisningen börjar ofta senare på dagen och det är ovanligt med morgonlektioner.

Maria Andreadou Kamvissis är modersmålslärare i grekiska och har arbetat i Lunds kommun i många år. Under en vecka har Maria lektioner på 18 olika skolor runt om i kommunen.

‑ Jag cyklar två dagar i veckan och kör bil resten av dagarna, eftersom jag har lektioner både ute i byarna och inne i Lund. Jag upplever att det är svårt att kombinera buss, cykel och bil när man är ensam lärare. Är man först i Södra Sandby och sedan snabbt måste in till Lund, är det nästan omöjligt. Jag cyklar året om, även på vintern, berättar Maria.

Lärarna har utöver vanliga cyklar, även tillgång till elcyklar. Många lärare använder dem, och några cyklar även ut till byarna.

‑ Jag tror att det upplevs som mindre stressigt att ha tillgång till en tjänstebil. Men två bilar räcker inte till alla. Som det ser ut nu har vi lyckats använda bilarna ganska väl, men har fortfarande någon ledig lucka. De är väldigt uppskattade av de som använder dem, säger Petra.

Mobilitetsservice är en enhet inom serviceförvaltningen med uppdraget att skapa förutsättningar för hållbara tjänsteresor. Enheten ska förse Lunds kommuns medarbetare med moderna, fossilfria tjänstefordon.

Uppdaterad:

Dela sidan: