Denna artikel är äldre än 6 månader och är kanske inte längre aktuell.
Många vill bygga egen villa eller radhus i Lund men får vänta länge i kommunens tomtkö. Under de senaste tio åren har färre än tio tomter per år kunnat erbjudas till sökande i kön. Efter ett beslut tidigare i sommar ska det nu skapas fler så kallade fribyggartomter.
Beslutet i tekniska nämnden den 21 juni innebär att kommunen ska verka för att det skapas fler fribyggartomter, både i befintliga områden och i ett antal utbyggnadsområden: Södra Råbylund etapp III söder, Stångby Väster II, Stångby Söder, Revinge norr samt Veberöd Idalafältet.
Kommunen har som mål att skapa en variation av bostäder men måste också utnyttja värdefull mark på bästa sätt. Småhusproduktionen har legat på en mycket låg nivå under de senaste åren. Totalt har cirka 450 småhus påbörjats sedan 2015 vilket motsvarar cirka 5% av de påbörjade bostäderna i kommunen. Det finns färre småhus i Lunds stad än i kommunens mindre tätorter. Störst andel småhus har Torna Hällestad med 100 % och minst andel har Lund med något mindre än 20 %.
För att hushålla med marken har kommunen tidigare provat ett koncept med fribyggarradhus, vilket kan bli aktuellt i fler områden.
Uppdaterad: