Viktig temavecka på Komvux Lund

Under vecka 43 fokuserade Komvux Lund på mänskliga rättigheter och antidiskriminering. En viktig vecka avsedd för reflektion och samtal, där hela skolan samlades kring frågor om frihet, rättvisa och respekt för alla människors lika värde. Veckan lyfte genom föreläsningar, utställningar och andra aktiviteter, frågor om mänskliga rättigheter och skolans eget värdegrundsarbete

Två ihopsattta bilder på papperslöv med ord om frihet och en skärm med innehåll om mänskliga rättigheter. 

I Komvux trapphus hängde tänkvärda bilder och i biblioteket väckte utställningen ”Förbjudna böcker” stort intresse. Här visades verk som censurerats eller förbjudits i olika delar av världen. Under torsdagen bjöds alla lärare in till en föreläsning av Marina Gensmann, kommunens samordnare kring hedersrelaterat våld.

En vecka som väcker frågor

Kristina Johansson är kurator och engagerad i skolans värdegrundsarbete. Hon berättar att skolans arbete med mänskliga rättigheter och inkludering blivit en naturlig del av verksamheten. Varje höst arrangeras en temavecka med fokus på mänskliga rättigheter och antidiskriminering, där både elever och personal engageras. Materialet som används anpassas efter klassernas olika behov och bakgrunder.

- Vår skola har ju en väldigt bredd med elever som har olika bakgrund och erfarenheter, olika kunskap och svenska på väldigt olika nivåer. Vi måste vara flexibla, säger Kristina.

Det finns också andra utmaningar. Diskussionerna kan ibland bli laddade, men lärarna är skickliga på att leda samtalen och syftet är tydligt:

- Vi kan inte undvika ämnen som är känsliga och som behöver lyftas men det måste göras på ett sätt som är bra och respektfullt. Vi vill ju att veckan väcker frågor hos både dem och oss, säger Ingrid och fortsätter:

- Det handlar om att skapa ett gemensamt lärande där både elever och personal lär och utvecklas tillsammans.

Sfi-elever tolkade ordet frihet

På sfi-lektionen (svenska för invandrare) hade lärarna Anna Idsäter och Heli Lievonen Bernmalm bjudit in skolbibliotekarie Susanne Lindström. Susanne läste upp Huge Langstons dikt ”Frihet”. Eleverna fick sedan fundera på vad ordet frihet betyder för dem och skriva en dikt tillsammans på temat. De konstaterade att ordet har många olika betydelser och att även om det faktiskt låter likadant på flera språk, skiljer sig betydelsen åt för de flesta.

Elev sitter vid en skolbänk med en laptop framför sig. Han håller i en penna. 

För Arber Vchbi betyder frihet att få tala fritt och inte behöva vara rädd för vad man säger.

Uppdaterad:

Dela sidan:

Hjälpte informationen på denna sida dig?