Inför gymnasievalet är det viktigt att börja fundera i tid, följa sina intressen och våga ställa frågor. Det säger Tom Engvall, studie- och yrkesvägledare på Östratornskolan i Lund.

Tom Engvall är studie- och yrkesvägledare på Östratornskolan.
På Östra Tornskolan börjar arbetet med gymnasievalet redan i sjuan. Då pratar man om vad det innebär att göra ett val. I åttan får eleverna lära sig mer om arbetsmarknaden och prao blir ett viktigt tillfälle att upptäcka vad som känns rätt – eller fel.
I nian går man igenom gymnasieprogrammen i helklass så att alla får samma information. Eleverna får minst ett enskilt samtal med studie- och yrkesvägledaren före jul. Efter jullovet är det dags att välja.
– Det är en process som får ta tid. Mycket kan ändras från hösten till det är dags att välja. Eleverna ska få prata, tänka och hinna smälta all information de fått, säger Tom.
Tips från Tom!
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?