Kontakt

Plocka solrosor på våra ängar och fält

Varje år väljer vi ut ett par platser runt om i kommunen för våra klassiska solrosfält. Här kan du som Lundabo plocka en vacker blombukett. I år har vi två platser där solrosor, bovete och honungsört har börjat gro.

Gul solros mot blå himmel

Blomning kan ske lite olika på våra fält, beroende på sådd och väder. Blomsterblandningarna kan till exempel börja blomma redan i slutet av juni om vädret är bra medan solrosorna slår ut mot slutet av juli. Även mängden blommor kan variera mellan olika fält och olika år. Vissa år har vi haft en bra vår med fördelaktigt väder och bra med regn för att fröna ska gro. Andra år är torrare och då minska chansen för att fröna ska kunna gro och utvecklas till en vacker än. Och ibland blir det enbart enstaka blommor på våra fält.

Oavsett hur många blommor som gror är du varmt välkommen att plocka av de som finns. Tänk på att även bönder och andra markägare sår solrosor och mångfaldsblandningar på sin mark. Det är därför bra om du vet vilka fält som tillhör Lunds kommun.

Torrt väder påverkar årets blomning

I år har vi hittills haft en ovanligt torrt och varmt år. Detta gör att det kan bli en mycket mindre blomning än tidigare år. Det är först under sommaren som vi nu har kunnat se att vår två solrosfält har grott och utvecklas. Nu håller vi tummarna för gynnsamt väder och blomning senare i sommar.

Hitta till våra blomsterfält

Våra blomsterfält finns på Brunnshög och Klostergården. Kartorna visar områden med kommunal mark där vi har årets blomsterfält.

Norra Brunnshög, Lund

På ett fält mellan ESS och väg E22 har vi sått solrosor med inslag av honungsört och bovete.

Kartbild i gröna toner över området nordväst om ESS. Mitt i kartan längs motorvägen E22 syns en gul rektangel som markerar platsen för årets solrosfält.

Klostergården, Lund

På ett fält öster om Källbybadet har vi sått solrosor med inslag av honungsört och bovete.

Kartbild i gröna toner över området Källbybadet och Höjeå. Mitt i kartan till höger om Källbybadet syns en gul rektangel som markerar platsen för årets solrosfält.

Blommande fält gör nytta för den biologiska mångfalden

Runt om i kommunen äger vi mark som väntar på att utvecklas. Med tiden kan det bli bostäder, skolor eller kanske en park. Under tiden vill vi använda marken till något bra.

Våra blomsterfält är inte bara vacker utfyllnad. De bidrar även med mat till våra bin och insekter, så kallade pollinatörer, och gynnar på sätt den biologiska mångfalden. På fälten sår vi blomsterblandningar med inslag av bland annat honungsört, klöver och bovete och blomsterblandningar med solrosor, honungsört och bovete .

Solrosorna har lite senare blomningstid medan honungsört och bovete blommar tidigare och kan då ge mat till pollinatörerna under en längre tid. Det finns en uppsjö av olika sorters solrosor men vi har valt en blandning för att få en lång blomningstid. Honungsörten är också en markförbättrande växt som ökar kvävemängden i jorden.

Pollinerande insekter och stadsängar i Lund

Uppdaterad:

Dela sidan:

Hjälpte informationen på denna sida dig?