Länk till startsidan

"Vi behöver vara så självgående som möjligt"

Att vara redo när krisen slår till handlar lika mycket om att klara sig själv som att avlasta samhället. Josefin och hennes familj odlar, har höns och vet vad som krävs för att stå stadigt när vardagen vänds upp och ner. Här delar Josefin med sig av sina bästa tips för att komma igång med hemberedskapen.

Kvinna står utomhus med en höna i famnen.

Vad betyder begreppet totalförsvar för dig?

– Att vi alla behöver vara beredda på att dra "vårt strå till stacken" om det händer något. Vi behöver underlätta för de mest utsatta genom att vara så självgående som möjligt.

Hur tror du att du själv kan bidra om Sverige skulle hamna i en kris eller ett krig?

– Jag tror det bästa sättet som privatperson att bidra är att klara sig så mycket som möjligt själv vid en kris. Genom att ha vatten, mat och värme så familjen klarar sig så behöver man inte samhällets resurser på samma sätt.

Vilken var den senaste samhällsstörningen du var med om och vad gjorde du då?

– Som boende på landet försvinner elen titt som tätt. Då är det en fördel att vi har en vedspis som vi kan elda i för att hålla värmen. Den senaste samhällsstörningen vi hade var att vattnet stängdes av i flera dagar. Dessvärre hade vi inte vatten hemma då, men hann köpa innan alla butiker hade slut på det. Nu har vi dunkar hemma för att kunna fylla på och alltid några flaskor fyllda.

Har du förberett dig på något sätt för nya samhällsstörningar?

– Jag har köpt ett stormkök och en vevradio med solcellsladdare där man även kan ladda mobilen. Vi har också sett till att fylla upp en nödlåda med mat som håller länge. Vi försöker också ha extra mat hemma till djuren.

Kan du dela med dig av några tips till den som vill komma igång?

– Absolut, här kommer några tips:

  • Köp färdiga pastasåser som du även kan koka pasta i, du vet aldrig om du har vatten att koka i.
  • Bönor och linser i tetra är smidigt och håller länge.
  • Glöm inte chokladen i nödlådan!
  • Mensskydd är lätt att missa om någon i familjen behöver det.

Uppdaterad:

Dela sidan:

Hjälpte informationen på denna sida dig?