Att vara redo när krisen slår till handlar lika mycket om att klara sig själv som att avlasta samhället. Josefin och hennes familj odlar, har höns och vet vad som krävs för att stå stadigt när vardagen vänds upp och ner. Här delar Josefin med sig av sina bästa tips för att komma igång med hemberedskapen.

– Att vi alla behöver vara beredda på att dra "vårt strå till stacken" om det händer något. Vi behöver underlätta för de mest utsatta genom att vara så självgående som möjligt.
– Jag tror det bästa sättet som privatperson att bidra är att klara sig så mycket som möjligt själv vid en kris. Genom att ha vatten, mat och värme så familjen klarar sig så behöver man inte samhällets resurser på samma sätt.
– Som boende på landet försvinner elen titt som tätt. Då är det en fördel att vi har en vedspis som vi kan elda i för att hålla värmen. Den senaste samhällsstörningen vi hade var att vattnet stängdes av i flera dagar. Dessvärre hade vi inte vatten hemma då, men hann köpa innan alla butiker hade slut på det. Nu har vi dunkar hemma för att kunna fylla på och alltid några flaskor fyllda.
– Jag har köpt ett stormkök och en vevradio med solcellsladdare där man även kan ladda mobilen. Vi har också sett till att fylla upp en nödlåda med mat som håller länge. Vi försöker också ha extra mat hemma till djuren.
– Absolut, här kommer några tips:
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?