Katedralskolans bibliotek

Välkommen till bibblan!

Bild på Katedralskolans bibliotek

Efter förra läsårets ombyggnation är biblioteket nu tillbaka i sina tidigare lokaler. Vi arbetar för fullt med att få ordning och reda bland böcker och hyllor och ber er ha överseende med röran. Biblioteket har öppet och bibliotekarier finns tillgängliga för hjälp. Här finns grupprum, studieplatser och skrivare. Du som behöver hjälp med informationssökning inför skoluppgifter är välkommen att boka in en tid för personlig handledning.

I biblioteket hittar du även Student helpdesk. Hit kan du som elev vända dig för hjälp med it-relaterade problem under följande öppettider:
Måndag, onsdag och fredag: 08:00-10:00
Tisdag och torsdag: 13:00-14:30

I biblioteket sitter även skolans Studie- och yrkesvägledare.


Kontakta oss gärna!

Biblioteket
E-post: bibliotek.katte@lund.se
Telefon: 046-359 76 25

Biblioteket läromedel
E-post: laromedel.katte@lund.se

Student helpdesk
E-post: datorer.katte@lund.se
Telefon: 046-359 57 51

Vi som arbetar i biblioteket:

Pontus Degrell (bibliotekarie) E-post: pontus.degrell@lund.se Tel: 046-359 76 35

Lisa Pedersen (bibliotekarie) E-post: lisa.pedersen2@lund.se Tel: 046-359 63 72
From 14 december.

Katarina Granehult (administratör) E-post: katarina.granehult@lund.se

Daniel Swenson (IT-tekniker) E-post: daniel.swenson@lund.se Tel: 046-359 57 51

Johanna Olsson (SYV för IB och EK) E-post: johanna.olsson5@lund.se Tel: 046-359 76 53

Kristina Hallqvist (SYV för HiP, LiP och SA) kristina.hallqvist@lund.se Tel: 046-359 76 29

Eva Johnsson Hemberg (SYV för NA) eva.johnssonhemberg@lund.se Tel: 046-359 76 30

Direktadress till denna sida: https://lund.se/katedralskolan/bibliotek/