Vi hälsar studenter och anhöriga varmt välkomna till Katedralskolans glädjefyllda studentutsläpp onsdagen den 10 juni 2026. Mer information kommer.
2027 har vi studentutsläpp onsdagen den 9 juni.
Vårt studentutsläpp pågår under nästan en och en halv timme, och klasserna släpps ut i bokstavsordning med DP22 först och S22D sist. Hjälp gärna till med att minska trängseln genom att inte komma alltför tidigt om "din student" tillhör någon av de klasser som släpps ut mot slutet.
Undvik att köra bil på gatorna runt skolan (Grönegatan, Drottensgatan, Gyllenkroks allé, Svanegatan), utan parkera gärna i något av parkeringshusen en bit bort från skolan som Arenan och Gasverksgatan.
Under studentutsläppet kommer det att vara mycket svårt att passera mellan Katedralskolan och Stadsparken.
Vi ber er att respektera förbudet mot plastkonfetti som gäller från och med den 30 april 2022, i linje med Lunds kommuns arbete för en hållbar värld och natur och EU-direktivet från 2019 om att minska plast i haven.
Det kan bli varmt om ni får vänta en stund. Skolgården erbjuder inte mycket skugga. Tänk gärna på att ta med solskydd och vatten.
På vårt Instagramkonto finns bilder från förra årets student. Följ oss gärna för att få veta mer om vad som händer på skolan.
Uppdaterad: