Att göra inför skolstart

Varmt välkommen till oss på Katedralskolan. Vi ser fram emot att du skall börja hos oss och önskar dig en riktigt bra skolstart. Inför din första dag på Katedralskolan behöver du och din vårdnadshavare fylla i vår e-tjänst samt ta del av lite blandad information.

Kontaktuppgifter till dig som är vårdnadshavare och elev

Det är viktigt att skolan har korrekta kontaktuppgifter för att kunna ge dig information och för att kunna få tag i dig om det behövs. Se därför till att dina kontaktuppgifter stämmer i våra system.

Vi behöver både kontaktuppgifter till dig som är elev, oavsett ålder, och till dig som är vårdnadshavare till elev under 18 år .

Lämna kontaktuppgifter i Edlevo

Edlevo för vårdnadshavare

Ladda ner Edlevos app, som finns i App store och Google play. Logga in med e-legitimation och klicka sedan på menyn uppe till höger, därefter på ”Mina kontaktuppgifter”.
Edlevo i Appstore
Edlevo i Google play

Edlevo för elever

Edlevo för nya elever (inlogg med bank-id)

Edlevo för dig som redan är elev (inlogg med SSO)

Kan du som vårdnadshavare inte ladda ner Edlevo appen?

Logga in med e-legitimation i webbversionen. Klicka på menyn uppe till höger, därefter på ”Mina kontaktuppgifter”.
Edlevo webbversion

Har du inte e-legitimation?

Då kan du kontakta vår elevadministratör som kan beställa inloggning med användarkonto och lösenord till dig.
Du behöver kunna ta emot SMS för verifieringskod för att kunna använda tjänsten.

Tekniska problem och support i Edlevo

Uppstår tekniska problem kan det hjälpa att rensa cookies från webbläsaren eller att prova en annan webbläsare.

Instruktionsfilmer Edlevo app

Fungerar det fortfarande inte kan du kontakta skolan veckan innan skolstart för att få hjälp.

Digitala verktyg samt foto- och filmhantering

Skolan ger dig tillgång till utrustning och material, såsom böcker och digitala verktyg under din studietid. Det är arbetsredskap som ska användas för att nå målen i utbildningen. För att använda dem behöver du godkänna användarvillkoren. Du har också möjlighet att låna digitala verktyg från skolan, till exempel dator eller surfplatta.

Under din skoltid kan du bli fotograferad av oss i syfte att berätta om skolans verksamhet i våra olika kanaler, till exempel webben och social medier. För att bli fotograferad behöver du lämna ditt samtycke.

För att använda e-tjänsten behöver du bank-id. Saknar du som elev bank-id, kan din vårdnadshavare logga in och fylla i e-tjänsten tillsammans med dig.

Har du skyddade personuppgifter eller om du saknar bank-id kan du inte använda dig av e-tjänsterna. Skriv ut blanketterna och lämna till skolan den första dagen. Du som har skyddade personuppgifter kan även vända dig direkt till skolan för att få hjälp med blanketterna, dock tidigast den 11 augusti 2025.

Kontaktuppgifter och samtycke för fotografering

Kontaktuppgifter till närmast anhörig (pdf) Pdf, 414 kB.

Lämna ditt samtycke till för foto- och filmhantering (pdf) Pdf, 834 kB.

Återkalla ditt samtycke för foto- och filmhantering (pdf) Pdf, 2 MB.

Resebidrag

Om du bor mer än sex kilometer från skolan kan du ansöka om resebidrag i för att ta dig till och från skolan.

Ansök om resebidrag

Specialkost

Varje dag servar vi minst två rätter till dig som elev, där en alltid är vegetarisk. Elever som av medicinska skäl inte kan äta den mat som serveras, till exempel vid allergi eller överkänslighet kan ansöka om specialkost.

Mat och lunch i skolan

Säkerhetsföreskrifter för idrott

För din och dina klasskompisars säkerhet och trivsel behöver alla elever visa hänsyn på lektionerna i idrott och hälsa. Läs därför igenom föreskrifterna, där både och vårdnadshavare behöver skriva under.

Säkerhetsföreskrifter för idrott – information till elever och vårdnadshavare (pdf) Pdf, 2 MB.

Uppdaterad:

Dela sidan: