Om olyckan är framme

Om olyckan är framme och din dator går sönder eller någon av dina behörigheter blivit bortglömda så finns det ett par saker att tänka på.

  • Om du skulle tappat bort något på skolan så finns det möjlighet att någon har lämnat in det till receptionen så kolla med receptionens hittegodslåda först.
  • Har du glömt något i Heddahallarna så finns där en hittegodslåda som du får kontrollera.
  • Har du glömt kvar din dator på skolan så kontrollera med vår IT-tekniker Samuel eller receptionen om de har fått den inlämnad.

Om din dator blivit stulen eller gått sönder

Om din dator har blivit borttappad eller stulen så ska du göra en förlustanmälan eller stöldanmälan hos Polisen och lämna en kopia av anmälan eller rapportnumret till skolans IT-tekniker som hjälper dig med en lånedator tills ärendet blir utrett. Elev/vårdnadshavare är ersättningsskyldiga mot skolan.

Om din dator har gått sönder så försöker vi laga datorn och elev/vårdnadshavare får stå för reservdelskostnaderna.

Båda fallen (stulen/reparation) brukar täckas av vårdnadshavares hemförsäkring.

Kontakta skolans IT-tekniker eller administrativa chef för vidare handläggning.

Försäkring

Eleverna är försäkrade på heltid genom kommunens olycksfallsförsäkring. Vid utlandsresa i skolans regi är eleverna försäkrade dygnet runt.

Försäkringar i skolan

Uppdaterad:

Dela sidan: