Här hittar du information för dig som vill gå på Hedda Anderssongymnasiet eller har frågor om din ansökan.
Gymnasieantagningen i Lunds kommun hanterar antagningen till gymnasiet. Den 1 juli publiceras antagningsbeskeden. Du loggar in på antagningswebben via skanegy.se.
Står du i reserv för att komma in på Hedda eller undrar hur du ska göra om du vill byta skola? Då vänder du dig till gymnasieantagningen till och med 15 september.
E-post: antag@lund.se
Efter 15 september ska du kontakta studie-och yrkesvägledare på det program du vill byta till på Hedda.
Om du redan går på gymnasiet i Lund och vill byta skola till Hedda ska du kontakta studie- och yrkesvägledaren på det program på Hedda som du är intresserad av.
Kontaktuppgifter till biträdande rektor samt studie- och yrkesvägledare på Hedda
Du som ska flytta till Skåne under din gymnasietid och vill börja på Hedda ska kontakta gymnasieantagningen i Lund. Det gör du enklast via e-post.
E-post: antag@lund.se
Inför ditt gymnasieval kan du som går i årskurs 9 besöka oss på Hedda under vårt öppet hus eller skugga en dag hos oss.
Ansökan gör du på ansökningswebben (Dexter) som du loggar in i via skanegy.se. Där hittar du information om hur du ansöker till gymnasiet.
Du som vårdnadshavare hittar information på skanegy.se om hur du kan stötta din ungdom i dennes val och genom ansökningsprocessen.
På Skanegy.se hittar du svar på de vanligaste frågorna om gymnasievalet.
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?