Här hittar du svar på de vanligaste frågorna om F-3-klassernas flytt till "Förlaget" och de åtgärder som görs vid och i byggnaden.
Den nya skolbyggnaden skjuts framåt ett par år enligt beslut i kommunfullmäktige. Den planeras nu att byggas 2029-2030.
Klasserna F-3 höll tidigare till i paviljonger, som tas bort för att ge plats åt den nya delen. Paviljongerna har haft tillfälligt bygglov, som går ut i till sommaren och inte kan förlängas. Tills de nya lokalerna står klara kommer berörda klasser att hålla till i grannbyggnaden ”Förlaget”, som fått namnet Lerbäckskolan F-3.
Det finns en lokalavdelning som tar fram förslag på lokaler som sedan politiker tar beslut kring. Det har inte varit aktuellt att de äldre eleverna skulle flytta ut då huvudbyggnaden på skolan inte är anpassad för yngre barn och fritidshem. Det skulle behövas en omfattande anpassning av lokalerna vilket i så fall skulle innebära dubbla kostnader. Det skulle också innebära att ett stadiums elever blev delad mellan huvudbyggnaden och Förlaget då klassrummen inte skulle räcka till i huvudbyggnaden
Den gällande detaljplanen för Lerbäckskolan (fastigheten Lerbäck 2) är från 2014. I den finns en skiss över området söder om skolan, där det visas en vändplats vid Raffinadgatan för att komma till och från skolan. Denna ligger dock inom en annan detaljplan, som inte är antagen. Arbete med denna plan pågår med vissa förändringar mot tidigare skiss. Bland annat föreslås att vändplanen ska utgå, vilket innebär att vi inte kan anlägga någon sådan i dagsläget.
Enligt den aktuella detaljplanen för Lerbäck 2 kan – i teorin - östra delen av Öresundsvägen stängas av, men vi kan inte hindra fastighetsägaren att använda sina parkeringsytor söder om Öresundsvägen. Det skulle i så fall kräva in- och utfart till parkeringen söder om Förlaget, alltså i direkt anslutning till södra ingången, vilket skulle skapa trängsel och fara för eleverna. Det hade dessutom blivit en sämre lösning vid Bryggaregatan, där in- och utfart skulle korsa gång- och cykelbanan.
Många frågor och synpunkter handlar om trafiksituationen kring Lerbäcksskolan, exempelvis stora korsningen vid Öresundsvägen/Kaprifolievägen, om det går att förbjuda biltrafik utanför Förlaget under begränsad tid på morgnarna samt trafikvakter.
Lunds kommun tittar på alla frågor och synpunkter som kommer in och återkommer efterhand vi har svar.
Fysiska hinder på gång- och cykelvägar försvårar framkomligheten för rörelsehindrade och synskadade. För cyklister utgör det risker vid påkörning och kan leda till allvarliga personskador.
Vid passagen finns det god sikt åt vardera riktning vilket ger goda möjligheter för korsande att se varandra. Buskaget vid vändzonen ska klippas ner och hållas lågt för att förbättra sikten.
Tänk på att det inte är tillåtet att parkera cyklar så man hindrar gångbanor. Ni som lämnar barn med cykel hänvisas därför att ställa cykeln på cykelparkeringarna. Idag ställer sig många vid hämtning/lämning på gångbanan vilket bidrar till försämrad framkomlighet och sikt vid passagen. Detta bidrar till en ökad otrygghetskänsla.
Att lägga till fler skyltar/vägmärken eller blinkanordningar skapar en trafikmiljö där intrycken blir många och risken är att fokus tas bort från vägen och de oskyddade trafikanterna.
Om en av cykelbanorna skulle stängas behöver cyklister ta sig över till andra sidan vägen. Samtidigt skulle all gång- och cykeltrafik samlas på samma sida av gatan, vilket kan leda till trängsel och sämre framkomlighet både för gående och cyklister. Bedömningen är att detta skulle försämra trafiksäkerheten och att lösningen inte är lämplig.
Syftet med stängslet är att förhindra att barn springer ut i trafiken. Stängslets stolpar står på gjutna fundament och kommer att tåla mindre forceringar. Detta är en parkering som främst nyttjas av vårdnadshavare vid lämning/hämtning då man förhoppningsvis inte kör i hög hastighet i samband med parkering av bilen. Och som på andra frågor om trafiken på Öresundsvägen så uppmanar vi alla vårdnadshavare att istället nyttja parkeringen med infart från Kaprifolievägen.
Parkeringen är inte kommunens mark, så den kan vi inte ta bort. Trafiken dit är förhållandevis liten och just nu är vår bedömning att biltrafiken vid framför allt lämning är ett större problem.
Parkeringen är inte på kommunens mark, så den råder vi inte över. Alternativt kan man gå in via grinden vid nya övergångsstället och leda cykeln runt huset till baksidans cykelparkering.
Vi önskar att ni i första hand går eller cyklar med era barn till skolan. Vi vill inte att ni parkerar bilen/släpper av era barn utanför ingången på Förlaget. Kommer ni med bil, använd Lerbäckskolans parkering med infart från Kaprifolievägen och gå över gatan till Förlaget tillsammans med era barn. Utöver detta finns Aimos parkeringar att utnyttja samt en vändplats på Raffinadgatan, som också kan användas (det vill säga infart via Sockerbruksområdet).
Vi kommer att fortsätta se över möjligheten till parkering längs Öresundsvägen i samband med hämtning och lämning för att se om den behöver anpassas ytterligare.
Ja, trafiksäkerheten vid Öresundsvägen har tagits upp som risk vid den analys som verksamheten gjorde i november. Detta har resulterat både i fysiska åtgärder för att säkra övergången samt hur personalen förväntas följa eleverna över gatan.
Enligt bygglovet skulle trafiksäkerhetsarbetet redovisas vilket också gjordes. Åtgärder för att höja trafiksäkerheten har redovisats i möten samt dokumenterats på ritning (samma ritning som skickades till vårdnadshavare i ett informationsmejl den 21 november 2025). På denna ritning visades dock farthinder/chikaner på norra cykelbanan vilka trafikingenjören dock avrått från (se frågan ovan om att hantera risker med cykeltrafiken).
En hastighetssänkning till 30 kilometer i timmen införs vid skolor som har oövervakade passager över en gata. På Kaprifolievägen finns det trafiksignaler där man som oskyddad trafikant kan korsa gatan.
Det ska läggas nya vattenledningar under Kaprifolievägen, vilket innebär att gatan kommer att enkelriktas under cirka 6 månader. Det kommer dock fortfarande att finnas möjlighet att använda skolans parkering vid hämtning och lämning.
Information om arbetet hos VA SYD
Det är inte planerad någon utemiljö/friyta vid Förlaget utan ytor på Lerbäckskolan nyttjas även under evakueringen.
Skolgården är densamma som tidigare och räcker väl till för elevernas utemiljö. Schemat har setts över för att yngre och äldre elever inte ska behöva trängas.
Det är inte tänkt att eleverna ska vistas längre perioder utanför Förlaget, därför har vi fokuserat på att förbättra ventilationen inomhus. Det är således inte några mätningar av utomhusluften inplanerade, men vi har vänt oss till en miljökonsult för att få en “second opinion”, det vill säga en oberoende bedömning. Vi hoppas få svar på detta inom kort.
Eventuella luftföroreningar har inte bedömts påverka verksamheten utan den ventilation som finns i byggnaden anses vara tillräckligt bra. I övrigt se svar på frågan ovan.
Vi gjorde mätningar i våras avseende vissa efterfrågade ämnen, som visade att inomhusluften håller bra kvalitet. Sedan dess har vi förbättrat anläggningens kapacitet, kopplat till att fler elever vistas i lokalerna.
Nyttan av eventuella specialfilter bedöms av miljökonsult (se ovan).
När det gäller bullernivåer inomhus är nya mätningar inplanerade när värme- och ventilationssystemet är helt intrimmat efter den nya verksamheten. Dessa mätningar sker inom kort.
Eventuella föroreningar har inte bedömts påverka verksamheten, bland annat eftersom den lilla ytan framför byggnaden inte kommer att användas som lek/rast/utemiljö.
Fastighetsägaren har anlitat en brandingenjör som har infört brandåtgärder enligt krav, vilka beskrivs i en brandskyddsbeskrivning. Detta gjordes under våren och har fått godkänt vid besiktning.
Staketen har försetts med högre plexiglas (1,50 meter) som försvårar klättring.
Vi ser över möjligheten om det går att komplettera detta med någon form av nät för att förhindra att saker kastas ner.
Ja, samtliga nödutgångar är godkända av sakkunnig. De flesta dörrarna på förlaget har automatiska öppningar – det vill säga man trycker på en knapp för att öppna. Personalen kommer också att träna utrymning med eleverna.
Om verksamheten anser att detta utgör en säkerhetsrisk så kommer det att felanmälas och åtgärdas.
När det gäller lektionstid så kommer inte eleverna att förlora någon schematid då vi redan inför starten tagit höjd för ändringar och om det finns behov justeras ytterligare.
Välkommen att höra av dig till serviceförvaltningen, så ser vi till att dina frågor besvaras av rätt person eller uppdateras på denna sida.
Tänk på att vi är flera förvaltningar i Lunds kommun som arbetar med situationen vid och i "Förlaget", vilket innebär att det kan ta olika lång tid att få frågorna besvarade, beroende på vad det gäller.
Uppdaterad:
Hjälpte informationen på denna sida dig?