Tjänster för villahushåll
Lunds Renhållningsverk har olika tjänster att erbjuda till villahushåll. Förutom hämtning av hushållssopor och returmaterial kan tjänster som renhållning och snörröjning av gångbanorna samt hämtning av trädgårdsavfall beställas.
Lunds Renhållningsverk utvecklar ständigt verksamheten för att få bästa möjliga återvinning. Olika försök har gjorts på området för att göra det enklare för villahushåll att källsortera. Idag erbjuds som fast tjänst två kärl, s.k. fyrfackskärl, för att källsortera de vanligaste materialen från hushållen, d.v.s. hämtning av 8 olika material/avfallsslag.
Påsar till matavfallet
Nya påsar till matavfallet kan fås genom:
- "Flagga" till chauffören genom att sätta fast en påse mellan lock och kärl inför tömning. Påsar kommervid nästa tömning.
- Påsar kan hämtas på återvinningscentralerna Lund, Veberöd och Genarp.
Tömning trädgårdsavfall
Tömningen av trädgårdsavfall börjar med sin första tömning i:
v. 10 för jämna veckor och
v. 11 för ojämna veckor.
Tömningen upphör med sin sista tömning i
v. 46 för jämna veckor och
v. 47 för ojämna veckor.